KMO

KMO’DAN 10 NUMARA YAĞ UYARISI

    Yayına Giriş Tarihi: 14.08.2014  Güncellenme Zamanı: 16.08.2014 00:41:07  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Kimya Mühendisleri Odası, 10 numara yağın insandan çevreye ve ekonomiye uzanan zararlarına değindi, daha fazla denetim talep etti.

İstanbul`da peş peşe yaşanan otobüs kazalarının ardından gündeme gelen 10 numara yağ kullanımı ile ilgili olarak Kimya Mühendisleri Odası`ndan bir açıklama geldi. 10 numara yağ kullanımı ile ilgili olarak yıllardır uyardıklarını söyleyen KMO, bu yağın hem insanlara, hem çevreye, hem de ülke ekonomisine zarar verdiğinin altını çizdi.

Bilimsel, teknik ve kamu yararı gözetilerek yapılan uyarılarının piyasa mantığına kurban edildiğini söyleyen KMO, "10 numara yağ sorunu ve yol açtığı ölümlerin ve zararların nedeni yaklaşık on yıldan bu yana akaryakıt fiyatlarındaki artış ve zamlardır. Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV ve KDV dünyanın hiçbir ülkesinde bu denli yüksek değildir" dedi ve yüksek vergilendirmenin zararlı yağ kullanımına yol açtığını ifade etti.

Oda yönetimi 10 numara yağ kullanımının zararlarını şöyle sıraladı: Kazalarda can kayıpları, yıllık 2 milyar lira vergi kaybı, yakıt tam yanmadığı için çevre kirliliği, araç motor aksının yıpranması, haksız rekabet, karbonmonoksit, azotoksit, yanmamış hidrokarbon ve partikül emisyonların artması.

KMO, yağın kullanımına çözüm olarak ise akaryakıttaki ÖTV oranlarının düşürülmesini, piyasa denetimini zorlaştıran kamusal yönetsel çok başlılığın ortadan kaldırılmasını, mali önlemler ile piyasa denetlenmesini, Petrol Piyasası Kanunu`nda denetleyici değişiklikler yapılmasını, atık yağların kontrol yönetmeliğinde düzenlemeler yapılmasını ve madeni yağ lisanslarında düzenlemeler yapılmasını talep etti.

Sendika.Org/ Ankara

İlgili haber linki : http://www.sendika.org/2014/08/kmodan-10-numara-yag-uyarisi/ 

Okunma Sayısı: 145

Tüm Basında Odamız »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME