KMO

DÜNYA GIDA GÜNÜNÜ KUTLADIK

    Yayına Giriş Tarihi: 17.10.2016  Güncellenme Zamanı: 17.10.2016 17:39:36  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 17.10.2016 14:57:59

Önceki dönem başkanlarımızdan “Prof. Dr. Gürol ERGİN anısına” Gıda Mühendisleri Odası ve Kimya Mühendisleri Odası ile ortaklaşa düzenlediğimiz, “KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GIDA GÜVENCESİ” temalı Dünya Gıda Günü 2016 Sempozyumu, 15 Ekim 2016 Cumartesi günü TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Rüştü Özal Salonunda geniş katılımlı olarak gerçekleştirdik.

Sempozyum, Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali UĞURLU`nun üç Oda adına yaptığı açılış konuşması  ile başladı.

TMMOB Yönetim Kurulu  Başkanı Emin KORAMAZ, FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko SHOJI ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar yardımcısı V.Durali KOÇAK`ın  konuşmaları sonrasında,  İktisatçı -Yazar Mustafa YAZAR "Türkiye`de 2000`li Yıllar Sonrası Yoksulluk ve Yoksulluk Yönetimi", Hidropolitik Akademiden İnşaat  Y. Mühendisi  Dursun YILDIZ "Gıda Jeopolitiği ve Türkiye" konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyum 2 Oturum şeklinde devam etti.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf SONGÜL‘ün Oturum Başkanlığında sürdürülen "Yoksullaşan Türkiye`de Gıda Hakkı" temalı I. Oturumda;

AÜ Ziraat Fakültesi`nden Prof.Dr. Mehmet ERTUĞRUL "Yükselen Hayvansal Ürün Fiyatları-Kırmızı Et"

Ankara Üniversitesi önceki dönem Rektörü Prof.Dr. Cemal TALUĞ "Gıda ve Tarım Sisteminde Etik Sorun Alanları"

Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi`nden Prof.Dr. Ahmet ŞAHİNÖZ "Dünya Tarımında Değişen Paradigmalar ve Gıda Güvencesi"

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi KemalZeki TAYDAŞ`da"Gıda Hakkı" konulu sunumlarını paylaştılar.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden GÜNGÖR`ün Oturum Başkanlığında sürdürülen " İklim Değişikliğinin Gıda ve Tarıma Etkileri" temalı  II. Oturumda;

Meteroloji Mühendisleri Odası Eski dönem Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KÜÇÜK "Gıda Güvencesinde, Değişen İklimin ardındaki Gerçekler", 

Boğaziçi Üniversitesi "İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi" Yönetim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Murat Türkeş  "İklim Değişikliğinin Gıda ve Tarıma Etkileri"  

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Akın  "İklim değişikliği: FAO`nun bakış açısı" 

Sabancı Üniversitesi, İstanbul Politikalar Merkezi`nden Dr. Ethemcan TURHAN  "Emekle Ekmek Arasında: Küresel İklim  Adaleti Ve Mevsimlik Tarım İşçiliği" konulu sunumlarını paylaştılar.

Oturumların ardından, tartışma ve soru cevap şeklinde sürdürülen sempozyum,  Ziraat Mühendisleri Odası önceki dönemler Yönetim Kurulu Başkanı olan Doç. Dr. Gökhan GÜNAYDIN`ın  Prof.Dr.Gürol Ergin Anısına… "Türk Tarım Sektörü ve Gıda Güvencesi"  konulu konuşması  ile  sona erdi.

Okunma Sayısı: 142

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME