KMO

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU’NUN HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE GÖREVDEN ALINMASINI PROTESTO ETMEK İÇİN TMMOB İZMİR İKK`YA BAĞLI ODALAR VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TEMSİLCİLERİ İLE BİRLİKTE 28 EYLÜL 2017, SAAT 13:00’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR.

    Yayına Giriş Tarihi: 09.10.2017  Güncellenme Zamanı: 09.10.2017 14:40:11  Yayınlayan Birim: EGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.10.2017 14:30:07

 Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım,

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Ankara 24.Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen, Odanın İdari ve Mali Denetime açtırılmaması gerekçesiyle açtığı davanın  karar duruşmasında, üyelerinin oylarıyla seçilen Merkez Yönetim Kurulu‘nun görevden alınması kararı çıkmıştır.

 

Meslek Odalarının denetlenmesi  ile ilgili hiçbir kanun yönetmelik , usul ve esas olmadan 1983 yılında yayınlanan bir KHK ile denetlenmesine karşı çıkan Odamız hiçbir kişi veya kurumdan herhangi bir bilgiyi ve belgeyi gizleme amacı taşımadığından Bakanlık tarafından istenen belgeler hali hazırda Odamızın web sitesinde (http://www.kmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=2896& tipi=0& sube=0) yayınlanmakta olup tüm üyelerimizin ve kamuoyunun erişimine açıktır.

Mahkemenin gerekçeli kararı bilahare açıklanacak olup Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararı hukuka aykırıdır ve bu karar politik bir karardır. Bu haksız ve hukuksuz kararın İstinaf veya temyiz mahkemelerinde açıklığa kavuşmasını bekliyoruz. Zira Odamız, mevzuat gereği üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmiştir.

 

Mahkeme kararı, niteliği itibariyle kesinleşmedikçe icra olunamayacak kararlardan olduğu için karar kesinleşene kadar 45. Dönem Oda Yönetim Kurulu ve birim yönetim kurulları görevinin başındadır. Oda Yönetim Kurulu seçimleri olağan şekilde 2018 yılı Nisan ayında gerçekleşecektir.

 

TMMOB ve KMO Örgütlülüğü her türlü baskı, sindirme ve insiyatifsizleştirme girişiminin karşısında mücadelesine devam edecektir.

 

Bu süreçte destek veren tüm Meslektaşlarımıza , Meslek Odalarına, Demokratik Kitle Örgütlerine ve Siyasi Partilere teşekkür ederiz.

 

Saadet Çağlın

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası

Ege Şube YK.Başkanı

Okunma Sayısı: 260

Ege Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME