KMO

KMO HİZMET ÖDÜLLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 05.01.2018  Güncellenme Zamanı: 05.01.2018 17:12:05  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 05.01.2018 17:10:58

2017 YILI KMO HİZMET ÖDÜLÜ Sn. İhsan KARABABA’ya TAKDİM EDİLDİ.

2017 YILI KMO HİZMET ÖDÜLÜ Sn. İhsan KARABABA`ya TAKDİM EDİLDİ.

2017 yılı içerisinde ilk kez düzenlediğimiz ve Kimya Mühendisleri Odası Bilim ve Hizmet Ödülü           sahiplerine takdim edildi. KMO Hizmet Ödülü ile onurlandırılan Sn. İhsan KARABABA`nın ödülü 29 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Yeni Yıl kutlaması ve Plaket Töreni sırasında kendilerine Oda Başkanımız  Dr. Ali Uğurlu tarafından kendilerine takdim edilmiştir.  Bilim Ödülüne layık görülen Sn. Prof. Dr. Gürel NİŞLİ` nin ödülü ise Ege Bölge Şubemizin Genel Kurulu sırasında düzenlenecek bir törenle kendilerine takdim edilecektir.

Ödül Töreninde Sn. İhsan KARABABA aşağıdaki konuşmayı gerçekleştirmiştir.

Sayın Başkan, bu ödülle beni onurlandırdınız, bu kadirşinas davranış için size, Yönetim Kurulunuza ve Jüri üyelerine içten teşekkürlerimi sunuyorum. İzninizle ödülün bende uyandırdığı duygu ve düşünceleri kısacaifade etmek istiyorum. 

Sevgili meslektaşlarım bir değer ifadesi olarak elimde tuttuğum şey bana verilen bir ödül, ben, şimdi bu ödülün sahibi oldum, alıp evime götürme hakkına sahibim. Böyle bir davranış beni mutlu etmeyecek çünkü bu ödülü alan benim ama hak eden sadece ben değilim. Bu ödülün gerçek sahibi kolektif bir öznedir ve ben onu bir parçası olduğum bu kolektif özne adına kabul alıyorum. Bu özne, eleştirel ve toplumcu bakış açısına sahip, mesleki ve toplumsal sorunlara bu açıdan yaklaşan,birbirine güvenen, dayanışma içinde çalışmayı ilke edinmiş bir grup kimya mühendisi oluşturmuştur. Bu nedenle ödülü bireyse bir kazanım olarak sahiplenip eve götürmeye kalkışmam, kendime ve ödülün gerçek sahiplerine, bugüne kadar süren birlikteliğimize karşı büyük bir saygısızlık olacaktır. Bu duruma asla düşmeyeceğim.

Özetle, 1972 yılıydı, Murat Gültekingil MTA`ya gelerek, ODTÜ master öğrencileri ve asistanları Oda seçimlerine benimle birlikte girmek istediklerini söyledi. Bu bir başlangıç oldu, tanıştık, Oda ve ülke sorunları üzerine görüşlerimizi paylaştık, seçimi kazanarak yönetime geldik. Karşılıklı güvene dayanan bir çalışma ortamı oluştu, birlikte düşünüp birlikte ürettik,düşündüklerimizi eylemle bütünleştirip uygulamaya özen gösterdik. Oda kimya mühendislerinin buluşma merkezi haline geldi, nişanlılar, flört edenler kahve ya da pastaneye yerine zamanlarını oda çalışmalarında kullanır oldular. Özverili, istekli bir çalışma ortamı oluştu. Mesleki konularımızla sanayileşme ve toplumsal sorunların bütünselliğinin bilincini yakaladık. Çalışmalarımızda yakaladığımız sonuçları, üretilen görüş ve öneriler, kamuoyuyla paylaşıldı, kamuoyunda yansıma ve buldu kabul gördü. Bu özverili çalışmaları yürütenler sadece Kimya Mühendisleri Odasının değil TMMOB`nin de en önde gelen itici gücü oldu, örgütlerini toplumsal muhalefetin ön saflarına taşıdılar.Bu grup, Oda ve TMMOB adının demokrasi mücadelesiyle özdeşleşmesine yadsınamayacak katkılar sağladı. O dönemde kurulan dostluklar daha sonraki katılımlarla çoğalarak bugüne kadar geldi. Bu kolektif öznenin üyelerini, unuttuklarımdan özür dileyerek, isimleriyle anmak istiyorum.

Murat Gültekingil, Murat-Aysel Gümrükçüoğlu, Süleyman-Olcay Özkaplan, Bülent-Halime Atamer, Yücel Özel, Cemil Oğuz, Faruk Aktuzlu, Engin-Bilge Akon, Aydın-Evin Gencosmanoğlu.Mehmet Çelik, Muzaffer Sönmez, Lale Karakaya, Ömer-Serap Kuleli, Ateş-Jale Akyurtlu, Ali Çulfaz, Osman Gürel, Zeki Tez, Veli Deniz, Hüsnü Solmaz, Necat-Asuman Haksal, Zafer Kürüm, Ramazan Gök, Servet Şengül, Ali Akgül, Ali-Jale Esin, İnci İbaoğlu, Bülent Bozali, Nuray Bilgen, Nilgün Ercan, Sema Alpan, Hasan Küçük, Gülgün Şenlen, Ergül Ayaz,Uğur Gürel

Kolektif öznenin Ankara dışı katılımcıları: Türsen Demir ve eşi, Beno Kuryel, Itır Ay, Hilkat, Kazım Kaleağası, Faruk Yalnız, İbrahim Beylunioğlu

Üst düzey bürokrat ve siyasetçi İhsan Topaloğlu, sanayici Osman Kermen, planlamacı Özden Tolunay her zaman destekçilerimiz oldular.

Bu süreçte büyük acılarımızda oldu. İlk kaybımız bizim kolektifin tanıma fırsatı bulmadığı DPT uzmanı Faruk Kırımlıoğlu oldu, kalbinden rahatsızdı buna rağmen kendisine ihtiyaç duyduğumuz her anda yanımızda oldu. Ne yazık ki ilk Sanayi Kongresini görmeden aramızdan ayrıldı. Birlikteliğin en genç üyesi Aysel Gümrükçüoğlu`nun kaybı ayrı bir acı oldu bizlere. Yönetici arkadaşlarımız Yücel Özel ve Engin Akon, Aydın Gencosmanoğlu, Ali Akgül, Kazım Kaleağası, Faruk Yalnız, Ergül Ayaz, Lale Karakaya arkadaşlarımızın vakitsiz kayıpları büyük acılar verdi, hepsini saygıyla anıyorum, ışıklar içinde yatsınlar.  

Ayrıca kolektifimizin hep yanında olan, Dr. Ergin Atasü, Hukukçu Prof. Yıldırım Uler, Erendiz Atasü (daha sonra ünlü yazar), Kubilay gibi dostları vardı, bu arkadaşlarımızı anmamak vefasızlık olur.    

Son olarak "karım Alev`in" katkılarına değinmek istiyorum.  Oda ve TMMOB`de uzun yıllar süren bütün çalışmalarda karım Alev, yanımda hep sistemsiz, şikâyetsiz sorunsuz durdu, bana destek oldu, çalışmalarımı rahatça yürütmeme yardımcı oldu, bana zaman sorunu yaşatmadı. Bütün arkadaşlarımla arkadaş oldu, kolektifin bir üyesi oldu. Huzurunuzda, karımın bu anlayışlı, hoş görülü tutum ve yardımlarına şükran borçlu olduğumu ifade etmek istiyorum.

Unuttuğum isimler mutlaka olmuştu, beni hoşgörüyle karşılamalarını dileyerek hepsine sevgi-saygı ve şükran duygularıyla anıyor,Odaya kadirşinas davranışından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.  Sağ olun var olun

İhsan Karababa

29. 12 2017

Okunma Sayısı: 236

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME