KMO

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2018  Güncellenme Zamanı: 08.03.2018 09:31:29  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.03.2018 09:29:41

New York’ da 8 Mart 1857’ de Yaşanan Dram Devam Ediyor…

Salt kadın olduğumuz için toplumsal anlamda ayrıma uğruyoruz... İşimizi elimizden, aşımızı boğazımızdan hukuksuzca söküp alıyorlar. Eğitim hakkımızı, çocuklarımızın eğitim hakkını, geleceğimizi ellerimizden alıyorlar… Tecavüzcüler, tacizciler, parkta yürüyen hamileye, otobüste şortuyla oturan genç kadınlara tahammül edemeyenler, hiçbirini asla kabul etmediğimiz türlü bahanelerle kadınları katledenler, şiddetin her türlüsünü uygulayanlar yargılanmak şöyle dursun aramızda serbestçe dolaşarak bizi tehdit etmeye, bizlere yaşamı zindan etmeye devam ediyorlar. Yaşam hakkımızı, nefes aldığımız alanları ellerimizden alıyorlar. Özgürlüklerimizin gerekçesiz elimizden alındığı bir ülkede yaşar olduk. Bırakın geceleri, gündüzleri güvenle sokaklarında dolaşabilmek için güvenli mahalleler arar olduk.

Kaybettiklerimizin bunca fazla, bunca can yakıcı ve tahammül edilemez olduğu bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nde var gücümüzle, tüm bu yapılanlara, bu zulme direniyor ve baskıya, şiddete, zulme dur demek için avazımız çıktığı kadar HAYIR diyoruz. Siyasi iktidar yıllardan buyana çıkardığı yasa ve yönetmelik ve uygulamalarla toplumsal hayatı kadınlar için bir zindana çevirmek istiyor. Kadın hakları konusunda Cumhuriyet öncesi uygulamalarına benzer gerilikler yaşanıyor. Kadın olduğumuz için erkeklere göre bir kez daha evde, işyerlerinde, sokakta ayrıma tabi tutuluyoruz.

Acılarımız çoğaldı ancak umudumuz var.

Bizler; üniversitelerde, kamuda, özel sektörde, fabrikalarda, şantiyelerde, ofislerde, plazalarda hayatın her alanında var olan TMMOB`li mühendis, mimar ve şehir plancılarıyız. Ekmeğimizi emeğimizle, alın terimizle kazananlarız ve ekmeğimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz.

Kendimizle birlikte tüm canlıların yaşam hakkını savunuyoruz.  Doğanın rant uğruna yağmalanmasına, talanına karşı çıkıyor HAYIR diyoruz.

Ve bizler, kadınlar… Ekmeğini kazanmak, nefes almak için hep daha fazla mücadele etmek zorunda kalan kadınlar… Hep ilk önce gözden çıkarılan, sömürüden şiddetten ayrımcılıktan payını alan, ezilen kadınlar… Kadın dayanışmasının hepimizi güçlendirdiğini bilerek susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, HAYIR diyoruz.

Hayatı bize zindan eden, yaşam alanlarımızı yok eden tüm dayatmaları reddediyoruz.. HAYIR diyoruz

Adalet istiyoruz, özgürlük istiyoruz, okumak, çalışmak, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, mücadele günümüz kutlu olsun. 

Okunma Sayısı: 81

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME