KMO

ODA BAŞKANIMIZ SAYIN DR. ALİ UĞURLU`NUN TEŞEKKÜR MESAJI.

    Yayına Giriş Tarihi: 12.04.2018  Güncellenme Zamanı: 12.04.2018 09:46:25  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 12.04.2018 09:39:14

Odamız ve Şubelerimiz 46. Olağan Genel Kurullarının tamamlanmasının ardından Oda Başkanımız Sayın Dr. Ali UĞURLU üyelerimize bir teşekkür mesajı yayınlamıştır.

Değerli Üyemiz

Şubelerimizin ve Odamız Genel Merkezinin 46. Olağan Genel Kurulunu sizlerle birlikte tamamladık. Yorucu ve yoğun günlerin ardından odamızı geleceğe taşıyacak bilimsel, mesleki ve demokratik yönelimlerimizi özgürce yapılan tartışmalar neticesinde bir kez daha kurumsallaştırdık. Odamızın toplumsal ve tarihsel geleneklerine bağlı, mesleğimizin itibarına uygun bir havada bugünümüzü ve geleceğimizi tartıştık.

Genel Kurul süreçlerimiz; mesleki, bilimsel ve ülkemiz sorunlarının tartışıldığı, öngörülerin oluşturulduğu bir demokrasi şöleni gibi geçti. Değişik görüş ve yaklaşımlar, farklı mesleki değerlendirmeler Genel Kurul kürsülerinde özgürce dile getirildi. Odamızın toplumsal ve tarihsel ilkeleri olan;  bilim, teknik, etik ve demokrasi çizgisi bir kez daha sizlerin tavrı, seçimi ve kararlılığı ile bizleri ve bizden sonra bu sorumluluğu alacak olan arkadaşlarımızı umutlandırdı. Oda Genel Kurulumuz bu farkındalığın ve kararlı duruşun ortaya çıkmasını sağladı.

Mühendislik mesleği ve meslek örgütümüzün birçok saldırı altında olduğu bir dönemde Genel Kurullara katılarak,  sorunları dile getirerek, yönetim ve diğer kurullarda görev almak üzere aday olma sorumluluğunu göstererek genel kurulu onurlandıran siz değerli meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin Genel Kuruldaki bilim, teknik ve demokrasi kararlılığı odamızı ve mesleğimizi itibarsızlaştırmak isteyenlere tokat gibi bir yanıt oldu. 

Bazı şubelerimizde farklı iki listenin yarışması bir zenginliktir. Biz bunu hizmet yarışı olarak değerlendiriyoruz. İnanıyorum ki bu yarış mesleğimiz için üretme ve yaratma konusunda da çoğulculuk yaratarak devam edecektir. Seçilemeyen arkadaşlarımın da en az seçilenler kadar değerli olduğunu düşünüyorum. Seçimdeki sonuçlardan ve farklı tercihlerden ötürü kimsenin hiçbir şekilde dışlanmayacağını, ötekileştirilmeyeceğini özellikle belirtmek istiyorum. Birlikte çalışacağımız bu iki yıllık dönemde hiç kimse siyasi düşünceleri, politik duruşu, ekonomik durumu, statüsü ve dini inancı gibi kimlikleri nedeniyle farklı bir davranışla karşı karşıya kalmayacaktır. Aynı şekilde kimsenin de odayı kendi politik görüşüne, kişisel çıkarına ve farklı düşüncelerine fayda sağlamak üzere kullanmasına izin verilmeyecektir. Odamızın duruşu ve ilkeleri TMMOB` nin toplumsal ve tarihsel duruşu ile ilkeleridir. Ortak paydamız; odamızı ve meslektaşlarımızı sarmalayan değerler, sorunlar ve yurtseverlik duygularıdır.

Daha iyi işler yapabilmemiz için çok çalışacağız. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın gün geçtikçe ağırlaşan ciddi sorunları vardır. Genel Kurullarımızda bulunamayan üyelerimizin sorumluluğu önümüzdeki dönem odamız ve şubemiz yöneticilerinin asli görevidir. Bu anlamda yaptığımız çalışmalar, duruşumuz ve oda ilkelerini ne kadar savunup savunmadığımız gibi konular her zaman eleştiriye açıktır. 

Her zaman olduğu gibi odamızın kapısı çalışmak, üretmek, yaratmak isteyen herkese açıktır. Çünkü sizin oylarınızla seçilen yedi kişinin bu odayı arzu edilen düzeyde yönetmesi mümkün değildir. O nedenle merkez ve şubelerimizde sizlere ihtiyacımız olduğunu üstüne basarak söylemek istiyorum. Odamızın kapısı odada bir birikim yaratacak, odaya bir şeyler bırakacak herkese sonuna kadar açıktır. 

Genel Kurullarımızda, koşullar ne olursa olsun mesleğinize ve meslek odanıza sahip çıkacağınızı bir kez daha gösterdiniz. Toplumsal yarar ilkesinden ödün vermeyeceğinizi, Kimya Mühendisliği mesleğinin toplumun hizmetinde olacağı bir anlayış ile yola devam edileceğini ilan ettiniz.

Geçmiş dönemde görev alan yol arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Yeni dönemde görev ve sorumluluk alan arkadaşlarımı da kutluyorum. Ailenizden, işinizden, özel hayatınızdan fedakârlık yaparak genel kurullarımıza katılma sorumluluğunu gösterdiğiniz için... Bilimin, tekniğin, demokrasinin savunulması doğrultusunda irade beyanında bulunduğunuz için... Eleştirel aklı, bilimi ve mesleki kabulleri bir kez daha onaylanıp kabul ettiğiniz için...

Yaşasın KMO, Yaşasın TMMOB…                                       

Dr. Ali Uğurlu

TMMOB

Kimya Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 259

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME