KMO

BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 22.04.2014  Güncellenme Zamanı: 22.04.2014 11:38:48  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.04.2014 11:37:48

TÜM UYARILARIMIZA VE ÖNERİLERİMİZE RAĞMEN, BURSA ÇİMENTO FABRİKASI, BAŞTA KESTEL OLMAK ÜZERE, KENTİMİZİN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR!

20/04/2014 günü saat 07:15`te Kestel ilçesinde faaliyette bulunan Çimento Fabrikası`nın atık depolama sahasında yangın çıkmıştır. Otomotiv sektöründen getirildiği bilgisini aldığımız yanıcı  atıkların hızlı bir şekilde tutuşması sonucu oluşan yoğun duman, öncelikle Kestel hava sahasını kaplamış, daha sonra da rüzğarın etkisiyle kent semasına yayılmıştır.

Bursa İtfaiye ekipleri ve Fabrika Yönetiminin gayretleri ile yangın öğle üzeri kontrol altına alınmış ve daha sonra da bir dizi işlemle ( yangın alanının tecriti, soğutma, köpük sıkma, kumlama vb. ) sonucu söndürülmüştür.

Fabrika yetkililerinden gerekli açıklamanın yapılmaması, olay yerine gönderilen  uzmanımızın fabrikaya alınmamasından dolayı, yangının çıkış nedeni tam olarak öğrenilememiştir. Aslında firmalar, işletmelerinde meydana gelen kazalarla ilgili olarak yöre halkını ve kent kamuoyunu bilgilendirmekle  mükelleftirler. Bu olay nedeniyle Kestel halkının yüreği bir kez daha ağzına gelmiş, insanlarımız tedirgin edilmiştir.

Fabrikada bir ay önce,  kötü kokulu ve toksik bir kimyasalın atmosfere karışması sonucu meydana gelen vahim olayla ilgili olarak kamuoyu bilgilendirilmiş, fabrika yetkilileri tarafımızdan uyarılmış ve onlardan gerekli önlemlerin alınması istenmişti. Böyle olmasına rağmen, uyarılarımızın önemsenmediği, tedbir önerilerimizin göz ardı edildiği ve kentte yaşayan halkımızın sağlığının ciddi bir şekilde tehdit edilmesinin devam  ettiğini izliyoruz.

Bu tür işyerlerinde alınması gereken önlemlerle ilgili önerimizi tekrar özetlersek;

İş Sağlığı ve Güvenliği , Yangından Korunma, Tehlikeli Atıkların Depolanması, Uygun Atıkların Yakılması ve başta atık toplama sahasında çalışanlar olmak üzere, fabrika personeline mesleki eğitimin verilmesi konularında Yasa, Yönetmelik hükümlerine uygun çalışmaların ivedi olarak başlatılmasını talep ediyoruz.

Kimya Mühendisleri Odası olarak, mesleki alanlarımızla ilgili sanayi kuruluşlarımızı ve kentimizi, kamuya karşı sorumluluğumuzun gereği olarak, bilgilendirme, uyarma, önerme görevimizi yapmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

TMMOB 
KMO Bursa Şubesi
Yönetim Kurulu a.
Mesut ŞAHİN 
Başkan

Okunma Sayısı: 306

Bursa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME