KMO

YİNE SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ…TERÖRÜ LANETLİYORUZ !!! TERÖRÜN, ŞİDDETİN, ÖLÜMLERİN KARŞISINDA BARIŞIN YANINDAYIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.02.2016  Güncellenme Zamanı: 18.02.2016 13:59:39  Yayınlayan Birim: GÜNEY ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.02.2016 10:19:21

Biz Kimya Mühendisleri Odası olarak; şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin karşısında olduğumuzu, çatışma halini, ölümleri ve katliamları lanetlediğimizi, şiddetin şiddeti doğuracağını, şiddetin insani bir çözüm yaratamayacağını, katliamların bir insanlık suçu olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Daha önce Suruç, Ankara, Sultanahmet katliamlarında ve en son Aydınlar dilekçesinde söyledik yine söylüyoruz; terörün, şiddetin ve ölümlerin karşısındayız… Yurtta ve dünyada barışın yanındayız…

Biz Kimya Mühendisleri Odası olarak; şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin karşısında olduğumuzu, çatışma halini, ölümleri ve katliamları lanetlediğimizi, şiddetin şiddeti doğuracağını, şiddetin insani bir çözüm yaratamayacağını, katliamların bir insanlık suçu olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

7 Haziran seçimi akabinde başlayan ve günümüze kadar devam eden çatışma hali ülkeyi bir iç savaşın eşiğine getirmiştir. Bu çatışmalarda binin üzerinde insan hayatını kaybetmiştir. Süregelen yerel çatışmalar önce Suruç` ta sonra Ankara` da ve en sonunda ise İstanbul Sultanahmet`te küresel kitlesel katliamlara dönüşmüştür. Bütün bu süreç,  yaşanılanların çatışmanın yoğun olarak yaşandığı yerlerle sınırlı olmadığını ve resmin daha geniş bir perspektif ile değerlendirilmeye muhtaç olduğunu göstermektedir. Kuzey Afrika`nın batısından başlayan "yık-parçala-yok et emperyalizme yem et "süreci uzun yıllardan buyana neoliberal politikalar altında zaten içten içe ekonomik ve sınıfsal anlamında ezilen ve deyim yerindeyse adeta yangın ortamına dönüşmüş ülkemiz kapısına gelip dayanmıştır. Postmodern çağın emperyalizmi küresel saldırı; artık içeridedir ve ülkede her gün başka bir yerde toplu katliamlar yaşanmaktadır. Dün Suruç, Ankara, Sultanahmet ve bugün yine Ankara… Artık ülkemiz Pakistanlaşmış, Suriyeleşmiştir. Sözün bittiği yerdeyiz…

Ülkeyi yöneten ve kurumsal bütün yapıların bu süreçte dikkatli, sağduyulu, temelinde insan, demokrasi ve barış olan bir dili benimseyip kullanmalarına ihtiyaç vardır. Ülkenin güneydoğusunda yaşanan ve her gün onlarca kişinin öldüğü çatışma ortamının ve yarattığı kaosun nereyeevrileceği belli değildir. Günümüzde yaşanılan bütün çatışmaların nihayetinde küresel bir harekete dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle her yerde barışın, demokrasinin ve özgürlüğün dili egemen kılınmalı ve benimsenmelidir. Hükümet öncelikle kendi görev ve sorumluluğunu yerine getirerek yurttaşları için yaşama hakkının kutsal olduğu bir ülke yaratmalıdır. 

Biz Kimya Mühendisleri Odası olarak; şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin karşısında olduğumuzu, çatışma halini, ölümleri ve katliamları lanetlediğimizi, şiddetin insani bir çözüm yaratamayacağını, katliamların bir insanlık suçu olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası

Güney Bölge Şubesi Yönetim Kurulu A.

Başkan Ali Çelik

 

 

Dosyalar

ÇUKUROVA METROPOL GAZETESİ (665 KB) (20.02.2016 10:19:43)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 54

Güney Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME