KMO

BATMAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ LPG TANKININ PATLAMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 13.10.2017  Güncellenme Zamanı: 13.10.2017 14:22:15  Yayınlayan Birim: GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.10.2017 14:22:58

  

4 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 15.00 sıralarında Batman Organize Sanayi Bölgesinde ısı yalıtım (strafor) ve membran üretimi yapan fabrikanın bahçesinde bulunan ve içinde buhar kazanında yakıt olarak kullanılan LPG bulunan tankın nakli-yerinin değişimi sırasında önce LPG kaçağı, ardından yangın ve patlama meydana geldi.

Fabrikadaki güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde vinç yardımıyla yapılan LPG tankının nakli sırasında halatlardan birinin koptuğu ve tankın yere çarpan uç kısmında bulunan vanada oluşan hasarla gaz kaçağı oluştuğu, ortama yayılan gazın, daha sonra muhtemelen tankın ucunun yere sürtünmesi sonucu oluşan kıvılcım ile buluşması sonucu önce yangının başladığı anlaşılmaktadır. Batman OSB, TÜPRAŞ, İl Özel İdaresi ve Batman Belediyesine ait itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiği sırada da tankın infilak ettiği anlaşılmaktadır. İtfaiye erlerinin yangına müdahale ettiği sırada patlamanın şiddetiyle yakıt tankının paramparça olduğu yakın çevredeki fabrika çalışanlarının yaşanan panik nedeniyle sağa sola kaçıştıkları video görüntülerinden anlaşılmaktadır. Patlama nedeniyle 1`i ağır, 11 kişinin yaralandığı, yaralılardan dördünün itfaiye eri olduğu bilgisi alınmıştır.

Vinç aracının büyük hasar gördüğü ve tankın paramparça olduğu patlamada, LPG tankının bulunduğu bölgede tesisin duvarları ile ihata duvarı, patlamanın etkisiyle yıkılmıştır. Etrafa yayılan tank parçalarının ise yakın fabrikalarda hasara neden olduğu görülmüştür.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

                LPG tankının yerinin değiştirilmesine karar verildikten sonra, yapılan işlemlerin tamamen bilgisizce, LPG`nin tehlikelerinden habersiz kişiler tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır. Yapılan yanlışları şöyle sıralayabiliriz:

1-      LPG tankının naklinden önce, tankın tamamen boşaltılması ve LPG`den arındırılması gerekiyorken, bu yapılmamıştır.

2-      LPG tankına halat bağlantıları sağlıklı yapılmamıştır.

3-      LPG kaçağı oluştuktan sonra vinç operatörü ve diğer çalışanlar bilinçli hareket etmemişlerdir. Vinç operatörünün kıvılcım çıkarmamaya özen göstermesi ve mümkünse herhangi bir kıvılcıma meydan vermeden tankın yerde sabit kalmasını sağlaması veya yer ile temasını kesmesi gerekirken, gaz kaçağının oluşmasından sonra da vinç operatörü, tankı, yere sürtünmesine neden olacak şekilde hareket ettirmeye devam etmiştir.

4-      Yangın söndürme ekiplerinin özellikle tankı soğutma çalışmalarına ağırlık vererek tankın patlamasına engel olma çalışmaları sürdürmeleri gerekiyorken, bu yapılmamıştır.

5-      Yapılan iş ve işlemlerin tamamı, iş güvenliği konusundan bihaberce yapılmıştır. 

Yukarıda maddeler halinde belirtilmiş bulunan, yanlış işlem ve uygulamalar sonucu önce LPG kaçağı, ardından yangın ve en sonunda da LPG tankının patlaması gerçekleşmiş, bunun sonucu olarak 1`i ağır olmak üzere 11 kişi yaralanmıştır. Ayrıca LPG tankının bulunduğu tesis ile civar tesislerde büyük maddi hasarlar oluşmuştur.

Bu durumlar bize gösteriyor ki; bu konularda bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir. Tehlikeli gazların neden olduğu yangın ve patlama konusu ile iş güvenliği konusunu bilen kişilerin rehberlik ve danışmanlığında gaz tanklarının kullanılması başta olmak üzere, montajı, nakli ve tamiri gibi işlerin yapılması gerekmektedir.

                                                                                                              Kimya Mühendisleri Odası

                                                                                                 Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği

 

NOT: Bu metin, Batman İl Temsilcimiz Tayyip KURTCEBE tarafından yapılan incelemeler ve tespitler sonucu elde edilen bilgiler ve görüntüler ışığında düzenlenmiştir.

 

 

 

Okunma Sayısı: 159

Güneydoğu Anadolu Bölge Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME