KMO

DİYARBAKIR’DA UÇAN BALON ÜRETİM YERİNDE PATLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 12.03.2018  Güncellenme Zamanı: 12.03.2018 16:23:53  Yayınlayan Birim: GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.03.2018 16:10:34

 

 

09 Mart 2018 günü saat 11.30 civarında Diyarbakır İli, Bağlar İlçesinde Peynir Pazarı civarında balonlara gaz dolumu yapılan bir yerde gaz sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Patlama sonucu biri sokaktan geçen kişi, diğerleri işyerinde çalışan olmak üzere 5 kişi yaralandı. Daha sonra yaralılardan biri, hastanede hayatını kaybetti. Ayrıca, çevredeki işyerleri ve meskenlerde hasar meydana geldi.

Olaydan yaklaşık 1,5 saat sonra, olay yerine gidip, incelemelerde bulunduk.

Olay yerinde yaklaşık 25-30 lt hacimli birden fazla, üzerinde manometre monteli kazanlar görüldü. Bu kazanların tepkime kazanları olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca olay yerinde alüminyum tozları olduğunu tahmin ettiğimiz tozlar görüldü. Yine olay yerinde boş toz lavabo açıcı kutuları bol miktarda bulunduğu tespit edildi. Olay yerinde sınai gaz kullanıcılarının kullandığı, 40 veya 50 lt`lik helyum gazı tüpüne rastlanmadı.

Tüm bunlardan söz konusu kazanların Alüminyum tozu, toz lavabo açıcı (NaOH) ve suyun karıştırılarak tepkimeye sokulmalarını sağlayarak Hidrojen gazı elde edildiği ve bu gazın balonlara doldurulduğu büyük bir ihtimaldir, diye düşünmekteyiz. Bilindiği üzere, hidrojen gazı, helyum gibi inert bir gaz değil, yanıcı bir gazdır. Olayda yangın çıkmaması büyük bir şans olmuş.

Helyum gazından daha ucuza mal etmek için bu yolla elde edilen hidrojen gazının balonlara doldurulduğu anlaşılmaktadır.

Basına yansıyan şekliyle korsan bir dolum işlemi yapıldığı anlaşılmaktadır.

Öncelikle bu tür işyerlerinin ikamet alanları dışında olması gerektiğini söylememiz gerekmektedir. Ayrıca, bu tür kazaların olmaması için, Belediyelerin, iş güvenliği şartlarını taşımayan bu tür yerlerin, açılıp faaliyet göstermelerini engellemesi gerektiği açıktır. 

Okunma Sayısı: 377

Güneydoğu Anadolu Bölge Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME