KMO

8.ULUSAL KİMYA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ TAMAMLANDI.

    Yayına Giriş Tarihi: 29.08.2008  Güncellenme Zamanı: 06.08.2013 10:59:32  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 16.05.2013 17:50:59

Malatya İnönü Üniversitesinde yapılan 8.Ulusal Kimya Mühendisliği Kongresinde odamız adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Ankara Şube Başkanımız Müjdat AYDIN`ın konuşma metni aşağıdadır.

 

26-29 Ağustos 20008

Değerli katılımcılar;

Hepinizi Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. En temel vurgusu ile mühendislik; bilim ve teknolojiyi insanla buluşturan bir meslektir. Doğal olarak bu mesleğin odağında ve öznesinde insan vardır. İnsan odaklı olmasından dolayı, bizim mesleğimiz onurlu bir meslek ama bir o kadar da sorumlulukları olan bir meslek.

Biz, bir yandan insana karşı işlenmiş suçlara karşı çıkıyoruz, öte yandan da insana olan sorumluluklarımızı biliyoruz ve sorumluluklarımızın gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bir yandan Kimya Mühendislerinin bilimsel temele dayanan çalışmalarını, bilim insanlarının çalışmaları ile birleştiriyor, örgütümüzün deneyimlerinin süzgecinden geçiriyoruz. Bu şekilde ülkenin sorunlarını tespit ediyor, çözüm önerilerini sunuyoruz. Meslek alanlarımız üzerinden Türkiye gerçeklerini ortaya koyuyoruz.

Biz, sorunlarımızın, toplumun ve halkın sorunlarından ayrı tutulamayacağını da biliyoruz. Sıkıntılı, sancılı, sorunlu bir ülkede yaşıyor olmanın tüm sonuçları mühendis kimliğimizle birlikte, yurttaş kimliklerimiz dolayısı ile yine bizi buluyor.

KMO, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda ülkemizdeki Kimya Mühendislerini temsil etmek, onların hak ve çıkarlarını halkımızın çıkarları temelinde korumak ve geliştirmek, mesleki, sosyal ve kültürel gelişmelerini sağlamak ve mesleki birikimlerini toplum yararına kullanmalarının zeminini yaratmakla yükümlüdür.

Bu amaçla KMO, Kimya Mühendisliği meslek alanlarıyla ilgili gelişmelerin ve politikaların sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarını derinlemesine kavramak, yorumlamak ve toplumu bilgilendirmek zorundadır.

Biz Kimya Mühendisleri Odası temsilcileri olarak seçildiğimiz 2 yıllık dönemler içerisinde ülkemiz ve meslektaşlarımız için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz.

Özellikle Türkiye Kimya Sanayisi alanında mesleğimizin ve toplumsal sorumluluğumuzun bilinci içerisinde; Boya Kongresinden, Tekstil Terbiyesine, Ambalaj ve Kağıt Sempozyumundan, Yapı Kimyasallarına, Tehlikeli Kimyasallardan, Polimerik Kompozit Malzemeler Sempozyumuna, Yangın ve Güvenliğinden, İş Sağlığı ve Güvenliğine kadar, Yine Nükleer Santrallerden, Tarım İlaçlarına, Gıda Sempozyumlarından, Ambalaj Kongresine kadar, Bağcılık ve Şarapçılık Sempozyumundan, Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu`na kadar, Bir dönemde, 15` e yakın Ulusal ve Uluslar arası düzeyde, bilimsel içerikli Kongre ve Sempozyum gerçekleştiriyoruz.

Yine bu etkinliklerin çoğunda kurduğumuz fuar ve sergi alanları ile sektörü, ilgili kurum ve kuruluşlar ile meslektaşlarımızı buluşturuyor. Mevcut ve gelişen teknolojiler hakkında paylaşım ortamları yaratıyoruz.

Ancak ne yazık ki; mesleğimize ve meslektaşımıza yönelik bunca etkinlikte siz değerli akademisyenleri aramızda yeteri kadar göremiyoruz.

Evet Üniversitelerimiz adı üzerinde evrensel değerler üzerine çalışma yapacaktır, ancak ne yazık ki özellikle kendi meslek alanımızda, araştırmalar sonucu elde edilen bilimsel bulgular, halkın ve ülkemizin yararına dönüşecek pratik uygulama alanlarını ne yazık ki bulamamaktadır.

Özellikle yukarıda saydığımız meslek alanımıza yönelik sempozyum ve kongrelerde Kimya Mühendisliği bölümlerimizden, akademik ve uygulamaya yönelik tebliğilerin gelmemesi ise üzerinde düşünmemiz gereken konulardan biri olmalıdır.

Özellikle hepinizin KMO ne işe yarıyor, mühendislerimiz neden bu kadar işsiz dediğinizi duyuyoruz.

Unutmayın ki, bizler odada görev yapanlar tamamen gönüllülük temelinde kendi işlerimizden arta kalan zamanlarda emek harcıyoruz. Ancak çoğu meslektaşımızın yaptığı gibi dışarıdan şikayet etmekten daha çok elini taşın altına koymak gerekliliği bilinci taşıyoruz.

Bir meslek örgütü üyelerinin emeği, deneyimi ve katılımı oranında güçlüdür. Bu nedenle hepinizi odamız çatısında birlikte üretmeye çağırıyoruz.

Bizler Kimya Mühendisiyiz, ülkemiz ve halkımız için üretmek istiyoruz. Bu anlamı ile mevcut iktidarların ve özellikle bağımlı hale gelmiş ülke sanayimizin bizim mesleğimizin farkında olmadığını düşünüyorum.

Mühendislik gelişmiş ülkelerin olmazsa olmaz refah seviyesinin bir parçasıdır. Üretmeden olmaz sevgili arkadaşlar,

Uzatmadan Malatya İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü öncülüğünde 8. sini düzenlediğimiz Ulusal Kimya Mühendisliği Kongresinin, mesleğimize, meslektaşlarımıza ve ülkemize değer katacağı umuduyla, emeği geçen herkese teşekkür eder, KMO adına saygılarımızı sunarım.

Okunma Sayısı: 592

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME