KMO

ACIPAYAM ACİLEN “AFETE MARUZ BÖLGE” İLAN EDİLMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 25.04.2019  Güncellenme Zamanı: 25.04.2019 16:44:13  Yayınlayan Birim: DENİZLİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.04.2019 16:42:20

ACIPAYAM ACİLEN “AFETE MARUZ BÖLGE” İLAN EDİLMELİDİR!

 

ACIPAYAM ACİLEN "AFETE MARUZ BÖLGE" İLAN EDİLMELİDİR!

Değerli basın mensupları

İlimizin önemli ilçelerinden Acıpayam`da, bilindiği üzere 20 Mart 2019 tarihinde bir deprem gerçekleşmiştir. Deprem, meydana geldiği coğrafi bölgede yaygın bir etki yaratmıştır. Deprem takibi yapan çeşitli kurumların verileriyle 5.5 veya 5.7 büyüklüğünde gerçekleşen sarsıntı, Acıpayam ovasına dağılmış köy-mahallelerde yaklaşık olarak 5000 kişiyi doğrudan etkilemiş, ilçe merkezinde ise ciddi hasarlara yol açmıştır.

AFAD VE KIZILAY`A TEŞEKKÜR EDERİZ

Depremden etkilenen yöre halkının ve hepimizin en büyük tesellisi, can kaybı yaşanmamış olmasıdır. Buna karşın, ovanın jeolojik özelliklerine bağlı olarak bazı mahallelerde depremin şiddeti olağan gücünün üzerinde hissedilmiş ve buna bağlı olarak yol açtığı hasar beklenenden daha fazla ve yaygın olmuştur.

Bugün depremin üzerinden 36 gün geçmiştir. Bu zaman zarfında, ilk günden itibaren Kızılay ve AFAD başta olmak üzere devletin acil hizmet kurumları üzerlerine düşen görevi yerine getirmiş, depremzede yurttaşlarımızın gündelik ihtiyaç ve sorunlarının çözümü için çalışmışlardır. 

Ancak, 15 Nisan tarihinden itibaren 14 köyde 3000 depremzede yurttaşımıza, AFAD tarafından verilen yemek dağıtım hizmeti sonlandırılmıştır. Halen depremzedelerin banyo-tuvalet gibi gereksinimleri sağlıklı şekilde çözülememiştir. Depremzedeler, çadırlarda ve olumsuz koşullarda yaşam mücadelesi vermektedir.

GELECEK KAYGISI ARTMAKTADIR

Şimdi ise depremzedelerin durumu ilk günlerinde olduğundan daha farklı bir aşamaya gelmiş, o ilk dönemin yaraları ve zaiyatı kısmen telafi edilip fiziken iyileşirken; mekânsal, psikolojik ve orta vadeli sorunlar birikmeye başlamıştır.

TMMOB heyeti olarak 23 Nisan 2019 tarihinde deprem bölgesine tam gün süren gezimizde hem yetkili kurumlardan bazılarıyla görüşülmüş, hem de vatandaşların sorunlarını gözleme imkanı olmuştur. Gezimiz esnasında makamında ziyaret ettiğimiz ilçe Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, bundan sonra yapılacak çalışmalar konusunda yaşanacak sıkıntılara değinerek, öncelikli olarak bu sıkıntıları tespit edip planlama yapılması gerektiğine dikkat çekmiştir.

Depremzede vatandaşların sorunları ise hem acil olarak çözüm bekleyen, hem de bundan sonra ne olacak kaygısına yol açan bir liste oluşturmaktadır. Şimdiki haliyle yapılan müdahaleler ve çalışmalar görülmektedir ki, depremden etkilenen halkı yeterince aydınlatmaktan uzak kalmakta, sorunların yakın zamanda çözümü konusunda insanların umutlarını tüketmesine yol açmaktadır.

GÜNDELİK SORUNLAR ACİLEN ÇÖZÜLMELİDİR

Bölgede gözlediğimiz sorunlar, acil olarak çözüm beklemektedir. Bu sorunların devam etmesi, havaların ısınmaya başlamasıyla katlanıp, sağlık sorunlarını ağırlaştırma potansiyeli taşımaktadır.

Tuvalet, banyo, temizlik, günlük iaşe gibi en temel ihtiyaçlar, toplu çadır yerleşmelerinde hemen müdahale bekleyen sorunların başında gelmektedir.

Ramazan ayının yaklaşması, toplu çadır yerleşmelerinde ortak çözüm bekleyen başka bir sorunu; iftar ve sahur da yemek temini sorununu gündeme getirmektedir.

Çok önemli başka bir sorun ise ovada yerleşik depremzede mahalle sakinlerinin tarımsal faaliyetleridir. Bu faaliyetlerin icrası için gereken temel imkanlar acilen tedarik edilmelidir.

"AFETE MARUZ BÖLGE" İLAN EDİLMELİDİR

Tüm mahallelerdeki en önemli ortak sorun, hasar tespit sorunudur. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ön tespiti yapılan hasar çalışmalarının askıya çıkmasıyla birlikte, mahalle sakini depremzedelerin sürecin işleyişi konusunda aydınlatılması gerekmektedir. Bu aydınlatma işleminin yeterince yapılmadığı görülmekte olup, ilgili kurumlar gereken hassasiyeti göstermelidir.

Devletin kendilerini yalnız bıraktığı korkusu ve kuşkusu giderek depremzedelerin haleti ruhiyesi haline gelmeye başlamıştır. Bu konuda Denizli Valiliği tarafından "Afete Maruz Bölge" ilanı açıklamasının devamı gelmelidir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Bakanlığa gönderilen ilan talep yazısının gereği yapılarak,  Acıpayam,  Bakanlar Kurulu Kararı ile resmi olarak "afete maruz bölge" ilan edilmelidir.

Sonuç olarak söylenebilir ki;

Denizli`nin Acıpayam ovasındaki yerleşik mahallelerde meydana gelen orta büyüklükte deprem, gerek köy-mahalle yerleşmeleri mevcut yapı stokunun dayanıksız olması, gerekse yıllardır izlenen denetimden uzak yapılaşma  sonucu,  olması gerekenden daha ağır sonuçlara yol açmıştır.  Heyetimizde bulunan bilim insanları ve ilgili kurumların görüşleri de bunu teyit etmektedir.

Bu nedenlerle;

1- Bölgedeki acil sorunları çözmeye yönelik önlemlerin kısa sürede alınması,

2- Depremzede yurttaşların bundan sonraki sürecin işleyişi konusunda aydınlatılması,

3- Denizli Valiliği tarafından 5 Nisan tarihinde açıklanan "Afete Maruz Bölge ilan edildi diyebiliriz" açıklamasının yasal olarak gereğinin yerine getirilmesi,

4- İlçe Belediye Başkanı Hulusi Şevkan`ın dile getirdiği gibi üniversite ve ilgili meslek odaları ile daha sıkı işbirliği içinde sorunların çözümüne çalışılması,

TMMOB ve ilgili odalar olarak ortak önerimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

25.Nisan. 2019

 

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu

Okunma Sayısı: 77

Denizli Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME