KMO

ZORUNLU BİR AÇIKLAMA: AİDAT BORCU OLAN ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE.

    Yayına Giriş Tarihi: 02.12.2019  Güncellenme Zamanı: 02.12.2019 12:15:05  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.12.2019 12:15:00

Kimya Mühendisleri Odası, Anayasa’nın 135. Maddesine göre kurulmuş, Kamu Kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Bu maddeye göre serbest çalışan Kimya Mühendisleri, mesleklerini yapabilmeleri için, kamu çalışanı üyelerimiz ise oda faaliyet ve olanaklarından faydalanabilmek için odaya üye olmak zorundadır.

Odaya üye olan meslektaşlarımız yasa gereği oda aidatlarını ödemekle yükümlüdürler. Daha iyi çalışan ve üyesine daha iyi hizmet verebilen bir oda için üye aidatlarının zamanında ödenmesi üye sorumluluğunun yanı sıra toplumsal ve mesleki bir sorumluluktur.

Kimya Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği`nin "üyelik" başlıklı 7. Maddesine göre, 

"Üyelik Madde 7 — (DeğiĢik:RG-19/7/2012-28358) Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda olup da ilgili kanun hükümlerine göre mühendislik mesleğini uygulamaya T.C. üniversitelerinden alınmış diploma ve/veya denklik belgesi sahibi olarak yetkili bulunan ve ihtisas veya uğraş konusu Kimya Mühendisliği ve Biyomühendislik olan Yüksek Mühendisler ve Mühendisler, mesleklerinin uygulanmasını gerektiren işlerle uğraşabilmek, mesleki öğretim yapabilmek ve diploma ve/veya denklik belgesinin sağladığı diğer olanaklardan faydalanabilmek için Odaya kaydolmak ve üyelik niteliğini korumak zorundadır."

Yine aynı yönetmeliğin Üye Ödentisi başlığı altındaki 47. Maddesine göre de "Madde 47 — Üye ödentileri; a) Yıllık üye ödentisi, her takvim yılı içerisinde peşin olarak veya aylık ödemeler halinde ödenir. b) Emeklilik veya maluliyet aylığı alıp çalışmayanlardan, bu Yönetmelik gereklerini yerine getirmek koşuluyla üyelik ödentisi alınmaz. c) Geçmiş dönem ödentilerinin tahsilinde ödemenin yapıldığı tarihteki üye ödentileri esas alınır. d) Adreslerini değiştiren üyeler yeni adreslerini Odaya bildirmedikçe, eski adreslerine yapılan bildirim üyeye yapılmış sayılır. e) Her çeşit Oda ödentisi ile diğer para cezalarını bildirim tarihinden sonra 30 gün içinde mensup oldukları Odaya ödemeyenler hakkında icra iflas yasası hükümlerine göre işlem yapılır".

Bunun yanı sıra Bakanlar Kurulu`nun 07/04/2014 tarih ve 2014/6220 Karar Sayısı ile Resmi Gazete`de yürürlüğe giren kararnameye göre de ilgili bakanlıkların mali denetimine açılan odalarda üyelerden aidat toplanmaması yönetim kurullarının bir görev suçu olarak ortaya konulduğu diğer Odaların uygulamalarından anlaşılmaktadır.

Oda olarak hem meslektaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek ve mesleki gereklilikleri yerine getirebilmek hem de meslektaşlarına hizmet verme, meslek alanlarını ve gereklerini üyeleri ve kamu adına denetlemekle yükümlü Anayasal bir Kurum olan odalarımızın sorumluluklarını yerine getirmek için, üyelik aidatlarını 1 yıldan fazla geciktirmiş üyelerimiz aidatlarını ödemeleri için zorunlu olarak uyarılmakta ve aidatların tahsilatı sağlanmaktadır.

Saygılarımızla

Kimya Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

ODA AİDATLARINI NASIL ÖDEYEBİLİRSİNİZ ? 

1.Tüketici Hakları ve Güvenli aidat Ödeme

Oda aidatlarını ya üyesi olduğunuz şubeye bizzat giderek elden ya da aşağıdaki şekilde kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

Odadan aldığınız kullanıcı adı ve şifreniz ile üye bölümüne erişerek bu bölümde aidat borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

2.Kullanıcı adım ve şifrem yok ne yapmalıyım?

Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi veya üyesi olduğunuz şube ile iletişime geçebilir ve erişim bilgilerinizi alabilirsiniz. Genel Merkez ile (312) 417 65 20 numaralı telefonlardan iletişim kurup güvenliğiniz için sorulacak bir kaç sorudan sonra belirteceğiniz herhangi bir eposta adresine kullanıcı adınız ve şifrenizin tarafınıza iletilmesini sağlayabilirsiniz.

3.Aidat borcum hatalı ne yapmalıyım?

Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi Muhasebe Bölümü ile iletişime geçebilir ve görevlilerle durumu değerlendirip gerekli düzeltmenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. 2) Aidat borcunuzu görüntülediğiniz sayfada borcunuzun kaç aylık bölümünü ödeyeceğine karar verip ÖDE butonuna tıkladıktan sonra İş Bankasının Ortak Ödeme Sayfasına yönlendirileceksiniz. İş bankasının güvenli ortamında Kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemeyi gerçekleştirebileceksiniz.

4.Site Güvenli mi?

Aidat borcunuzu İş Bankasının Ödeme Sayfası ile ödeyeceğinizden Kredi kartı bilgilerinize 3. şahıslar tarafından erişilemeyecektir.

5.Kredi kartı bilgilerim oda tarafından kaydediliyor mu?

Hiçbir şekilde kredi kartı bilgileriniz tarafımızdan izlenememekte ve kaydedilememektedir.İş Bankasının Ortak Ödeme Sayfası sayesinde bu bilgiler İş Bankası ile sizin aranızda gizli kalmaktadır.

6.Yanlış ödeme yaptım ne yapmalıyım?

Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi Muhasebe Bölümü ile iletişime geçerek şayet ödediğiniz tutar tahakkuk edilen borcunuzdan fazla ise Kredi kartı ödemeleri iade kuralları çerçevesinde ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz.

7.Makbuzumu nasıl alabilirim?

Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi veya Şubelerinden herhangi birinden makbuzunuzu alabilirsiniz.

8.Ödemeyi gerçekleştirdim ancak aidat borcum eksilmedi ne yapmalıyım?

Ödeme yaptıktan sonra, aidat borcunuzun ödediğiniz miktarda eksildiğini göreceksiniz. Ancak buna karşın aidat borcunuz düşmedi ise, bu durumu e posta ve/veya telefon ile Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi Muhasebe Bölümü‘ne bildirebilirsiniz. Banka kayıtları incelenecek ve gerekli düzeltmeler yapılacaktır. Herhangi bir ihtilaf durumunda banka kayıtları esas alınacaktır.

9.Ödememi iptal edebilir miyim?

Ödemenizi istediğiniz anda iptal edebilirsiniz bunun için Genel Merkez ile (312) 417 65 20 numaralı telefonlardan iletişim kurabilirsiniz. 

Okunma Sayısı: 495

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME