KMO

KMO YÖNETİMİNİN GÖREVDEN ALINMASINA DAİR DAVA SONUÇLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 11.03.2021  Güncellenme Zamanı: 11.03.2021 12:09:14  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 11.03.2021 12:09:07

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerinin Kimya Mühendisleri Odasında (KMO) idari ve mali denetim yapmaya yönelik girişimlerine Oda Yönetim Kurulunun direnim gösterdiği gerekçesiyle Bakanlığın yapmış olduğu başvuru üzerine KMO 45. Dönem Yönetim Kurulu üyelerinin görevlerinden alınmasına, yerlerine yenilerinin seçilmesine Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesince 25.09.2017 tarihinde karar verilmişti.

Kimya Mühendisleri Odasının bu karara karşı istinaf yoluna başvurması üzerine Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 09.06.2020 tarihinde verdiği kararla yerel mahkemenin verdiği kararı usul ve yasaya aykırı bularak kaldırmış ve dosyayı yeniden yargılama yapmak üzere yerel mahkemeye göndermişti.

Gelinen noktada her ne kadar Kimya Mühendisleri Odasının 45. Dönem Yönetim Kurulunun görev süresi sona ermiş ve halen 47. Dönem Yönetim Kurulu görev başında ise de yargılama süreci devam etmekteydi. Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesinin bugün (11.03.2021) yapılan duruşmasına KMO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali UĞURLU ve II. Başkanı Erkin ETİKE ile oda avukatı ve davaya müdahil olan TMMOB, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri Odası avukatları katıldılar. Duruşma sonunda Mahkemece dava konusuz kaldığından karar verilmesine yer olmadığına karar verildi.

Anayasa gereği kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Kimya Mühendisleri Odası, denetimin kuralları kanunla belirlenmedikçe herhangi bir denetim yapılmasını doğru bulmamaktadır. Diğer yandan Kimya Mühendisleri Odasının her türlü idari ve mali belgeleri gerek Oda Denetleme Kurulumuz ile TMMOB Yüksek Denetleme Kurulunun ve gerekse Oda Genel Kurulunun ve hatta tüm üyelerimizin incelemesine açık ve şeffaf bir şekilde internet sitemizde yayımlanmaya devam etmektedir.

Kimya Mühendisleri Odası kimya sanayiinin ve kimya mühendisliği mesleğinin gelişimine yönelik çok yönlü çalışmalarını sürdürmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile kimya mühendisliği ve biyomühendislik mesleklerinin yegâne resmi temsilcisi olan Kimya Mühendisleri Odasının bir araya gelmesi gereken yerler Mahkeme salonları değildir. Kimya Mühendisleri Odasının Yönetim Kurulu iki yılda bir yapılan seçimlerle yenilenmektedir. Bakanlığı pratikte hiçbir sonuç doğurmayacak davalar ile meşgul olmak yerine Kimya Mühendisleri Odasıyla ortak çalışma platformlarında bir araya gelerek sektörün ve mesleğin gerçek sorunları üzerinde çalışmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 

Yönetim Kurulu 

Okunma Sayısı: 748

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME