KMO

9.ULUSAL KİMYA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİ PLATFORMU SONUÇ BİLDİRGESİ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.05.2021  Güncellenme Zamanı: 12.05.2021 16:50:51  Yayınlayan Birim: EGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.05.2021 16:48:27

 

‘Yapma aylar geçer güneş doğarken
Ve güneş doğarken hiç umut yok mu
Umut umut umut
Umut insanda`

Nazım Hikmet

 

Türkiye`nin birçok üniversitesinden kimya mühendisliği ve farklı disiplinlerden öğrencilerin katıldığı, 9. Ulusal Kimya Mühendisliği Öğrenci Platformu`nu tamamladık.

Pandemi koşulları, eğitim hayatımızı etkilediği gibi ne yazık ki sosyal olarak bir arada olacağımız birlikteliğimizi de etkileyip, bu yıl uzaktan yapılmasına neden oldu. Buna rağmen KMO çatısı altında bir araya gelen öğrenciler olarak birlikteliği sürdürebilmek, yeni kazanımlar elde edebilmek için sosyal medya üzerinden canlı yayınla platformu gerçekleştirdik.

2020`nin ilk aylarından itibaren farklı bir dünya gerçeği hayatımıza müdahale ederken, biz öğrencileri üniversitelerimizden, bilim yuvalarımızdan uzaklaştırmıştır. Bizler, yaklaşık 1 yıldır online olarak derslerimizi sürdürmekteyiz. Bu bir yıl, pandeminin yanı sıra maddi imkansızlıklar, kaliteli eğitime erişememe, eşit şartlarda eğitim alamama gibi sosyal adaletsizlik ile de mücadele etmemize neden olmuştur.

Bu şartlarda, yapacağımız en değerli imkan olarak örgütlenmemizi sürdürüp, mesleğimize dair birçok etkinlikle farklı mesafelerdeki öğrencilerle bir arada olmaya devam ettik.

Bu yıl 9.su düzenlenen UKMOP`ta, ‘Sürdürülebilir Bir Dünyada Kimya Mühendisliği` ana teması ile birlikte, Gelecekte Kimya Mühendisliği, İnovasyon, Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği konularında birbirinden değerli 12 konuşmacı ile farklı vizyonları görüp meslek hayatımıza yol gösterecek tecrübeler edindik.

Tüm mesleklerde olduğu gibi kimya mühendisliği mezunlarında da işsizlik en önemli sorunumuzdur. Bizler bilimden, halktan yana mühendislik mücadelemize başlamadan işsizlik ile mücadele ediyoruz. Değerli 4 yeni mezun kimya mühendisi ile birlikte, hayata farklı açıdan bakarak, mezuniyet sonrasında nasıl tavır takınmayız sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

Örgütlülük bilincini, birileri için bir şeyler yapma kültürünü üniversite zamanında alıp ‘‘Kimya Mühendisliği Öğrencilerinin Söyleyecek Sözü Var`` sloganıyla, topluluk ve KMO öğrenci komisyonları ile forum gerçekleştirdik. Dayanışmamızı büyüterek farklı üniversitelerden katılan topluluk/komisyonlar ile geçmişimizi ve geleceğimizi konuştuk.

58 üniversiteden yaklaşık 700 öğrencinin başvurduğu platform, 2 gün boyunca yaklaşık toplam 15 saat sürmüştür. Yine yaklaşık 250 öğrencinin sürekli takip ettiği UKMOP, bizlere birlikteliğin ve dayanışmanın önemini bir kez daha göstermiştir.

Yüz yüze etkinliklerin sabırsızlığı içinde olduğumuz, sınırları kaldırıp imkansızlığı imkan hale getirebileceğimiz nice platformlar dileğiyle.

Yaşasın KMO!

Yaşasın KMO Öğrenci!

 

9. Ulusal Kimya Mühendisliği Öğrenci Platformu
Düzenleme Kurulu


 

Okunma Sayısı: 22

Ege Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME