KMO

19 MAYIS ATATÜRK`Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 19.05.2021  Güncellenme Zamanı: 19.05.2021 11:37:41  Yayınlayan Birim: EGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.05.2021 11:37:29

 

19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bugün 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, yurdumuzu işgal eden emperyalist devletlere karşı Ulusal Kurtuluş Savaşı`nı başlatmak üzere Samsun`a çıktığı gün olması nedeni ile anlamı  çok büyüktür. 19 Mayıs 1919 dan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve Sivas Kongreleri sonrasında, bir yandan halkın seçtiği milletvekillerinden oluşan ve 23 Nisan 1920 de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisinin   aldığı  kararlar ile Kurtuluş Savaşı`nı yönetirken,  diğer yandan işgal kuvvetleri ile işbirliği içindeki Padişah Vahdettin ve İstanbul Hükümeti`nin çıkardığı iç isyanları  bastırmıştır. Kurtuluş Savaşı`nın kazanılması sonrası  saltanat sonlandırılmıştır.  Emperyalist devletler ile yapılan ve  bir diplomasi zaferi olan  24 Temmuz 1923 de imzalanan Lozan Barış Anlaşması ile yurdumuz resmen yabancı işgalinden kurtularak  tam ekonomik bağımsızlığını kazanmıştır. 29 Ekim 1923 de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Sonrasında, halifeliğin kaldırılmasıyla başta Latin harflerine geçiş devrimi olmak üzere,  eğitim ve öğretim birliğinin sağlanması, sanayi yatırımları, yurt dışına eğitim için gönderilen öğrenciler ile yurt içinde büyük bir kalkınma ivmesi ve birlik sağlanırken, ülkemiz dış dünyada   güven verici, saygın uluslar arasında yerini almıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün çağdaş medeniyetlere ulaşabilmek için Türk ulusundaki bireylerin ve toplumun, aklın ve bilimin rehberliğinde sürekli kendilerini geliştirmelerini  ve değişimi gerçekleştirmelerini istemiştir.

Bilindiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti`ni enerjisi ve yeni fikirleri ile çağdaş dünyaya ulaşma yolunda sürekli değişimi sağlayabilecek Türk Gençliği`ne emanet etmiştir. Bu nedenle, 19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı da ülkemizin geleceği olan gençlerimizin bayramı olup,  kutlanmasının önemi büyüktür.

19 Mayıs Atatürk ‘ ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası
Ege Bölge Şubesi

 

 


 

Okunma Sayısı: 15

Ege Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME