KMO

ODA YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN BARTIN`DA YAŞANAN MADEN KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 15.10.2022  Güncellenme Zamanı: 15.10.2022 13:53:39  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.10.2022 13:53:29

14.10.2022 tarihinde Bartın`ın Amasra ilçesindeki TTK maden ocağında meydana gelen patlama ile ilgili Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Engin Çörüşlü bir açıklama yapmıştır;

Değerli yurttaşlarımız,

Yine bir maden "kaza"sında, bu kez Bartın`da, yurttaşlarımızı kaybettik. Sorumlular kaza deyip geçiyorlar, bu işin fıtratında var diyenler de oldu geçmişte.

Oysa, doğa olaylarını kazâya, âfete dönüştüren insandır. İnsanın doğayla olan ilişkisini yeniden tanımlamadan bu ve benzeri faciâların önüne geçilemez.

Madencilik ve sanayi sektörlerinde yaşanan tüm kazaların görünen sorumluluları kuşkusuz önlem almayan sorumlulardır. Burada kimsenin bir kuşkusu bulunmuyor.

Oysa değerli meslektaşlarımız, halkımızın aydınlanmasına, eleştirel akla dayalı bir dünya görüşüne ulaşmasına katkıda bulunması beklenen aydınlarımızın bu kazalarda hiç mi sorumluluğu bulunmuyor? 

Emile Zola`nın madencilerin hayatını anlattığı Germinal romanının üzerinden 138 yıl geçmiş. O tarihten bu yana madencilik sektöründe büyük ilerlemeler kaydedildi. Risk değerlendirmeleri artık sağlıklı yapılabiliyor ve gerekli önlemler alınabiliyor. Madenlerde artık kaza yaşanması hiç gerekmiyor. Ama bugün ülkemizde hala Zola`nın anlattığı türden madencilik faaliyeti sürdürülüyor.

Mücadelemizi farklı ve birbirini tamamlayan alanlarda sürdürmek zorundayız.

1) Sorumluları belirleyip açığa çıkarmalı ve toplumun vicdanında mahkum olmalarını sağlamalıyız.

2) Kazanın nedenlerini belirleyip bundan sonrası için nelerin yapılması gerektiğine ilişkin kapsamlı bir risk değerlendirme çalışması yapmalıyız.

3) Toplumumuzda eleştirel akla dayalı yaşama alışkanlığını destekleyecek çalışmalar yürütmeliyiz.

Madencilerimizin yakınlarına ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Engin Çörüşlü

Yönetim Kurulu Başkanı 

Kimya Mühendisleri Odası 

Okunma Sayısı: 154

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME