KMO

SU HAYATTIR SATILAMAZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 12.12.2012  Güncellenme Zamanı: 01.06.2013 11:29:40  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.06.2013 11:31:45

SU HAYATTIR SATILAMAZ!

Bir kaç ay öncesine kadar şehrin her köşesindeki billboardları "Bursa‘da su çeşmeden içilir" sloganıyla donatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Recep ALTEPE‘nin dün basına yansıyan açıklamasında Kaplıkaya‘da belediyeye ait 11,6 dekarlık alanda 5 bin 800 metrekare üzerine kurulacak ve kapasitesi 10 litre/saniye olacak su yatırımını BUSKİ‘nin 2013 yılı bütçesine aldığını duyurdu.

Bursa`da çeşmeden sağlıklı su içebiliyorken, suyu metalaştıran, sermayeye sunan ve  sağlamakla yükümlü olduğu halkın sağlıklı ve içilebilir su hakkını elinden alan bu zihniyeti uyaran basın açıklaması metnimiz aşağıdadır.

Suyumuzu yerel yönetim eliyle ticarileştiren ve "parası olmayan sağlıklı su içmesin" anlamına gelen bu proje için Büyükşehir Belediye Başkanlığımızı uyarıyoruz.

Su Hayattır, Satılamaz !!!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe dün basına yansıyan açıklamasında ambalajlı su yatırımını BUSKİ‘nin 2013 yılı bütçesine aldığını duyurdu. Açıklamaya göre fabrika Kaplıkaya‘da belediyeye ait 11,6 dekarlık alanda 5 bin 800 metrekare üzerine kurulacak ve kapasitesi 10 litre/saniye olacak. Kurulacak tesis Türkiye`nin üç büyük kapasiteli tesislerinden biri olacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe`ye göre, Uludağ‘ın su şebekesine verilen, mineralli kaynak sularını cam ve plastik ambalajlarda halkımızın sofralarına getirilecek. Bina ve şişeleme tesisleri yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak belediye kaynak suyu tesislerinde şu anda piyasada olmayan 0,33 ile 0,50 ve 0,70 litrelik cam dönüşümlü ambalaj kullanılacak. Ayrıca 1 ve  1,5 Litre plastik şişe ile 19 Litrelik polikarbonat damacana ambalajlarda da su dolumu yapılacak.

Öncelikle Gürpınar kaynaklarından gelen su tüketilecek ardından Uludağ‘ın zirvesinden Teferrüç‘e kadar özel hatla indirilen Kırkpınarlar kaynakları da kullanılacak.

Açıklamaya göre tüketimin azaldığı dönemlerde kaynak suyu eskiden olduğu gibi şebekeye verilmeye devam edecek.

Bu durumda bizler bir kez daha uyarıyoruz.

Bursa`mızda çeşmelerden akan su sağlıklıdır ve Bursa`mızın ambalajlı suya ihtiyacı bulunmamaktadır.

Cam ya da polikarbonat malzemeden üretilmiş olması fark etmeksizin geri dönüşümlü ambalajla halkımıza sunulacak sular özellikle mikrobiyolojik açıdan son derece risk taşımaktadır ve bu durum tarafımızca defalarca açıklanmıştır.

Çeşmeden akan suyun sağlıksız olması endişesi halkımızı ev tipi arıtma cihazlarına yönlendirmekte ve sağlık açısından son derece riskli olan bu sistemler halkımızca tercih edilir hale gelmektedir. Halkımızı ev tipi arıtma cihazları kullanmamaları konusunda bir kez daha uyarmak istiyoruz.

Bursa`mız, Uludağ`dan tüm Türkiye`ye su tedarik eden bir kent haline getirilmiştir. Ancak Uludağ`da su kaynaklarımız günden güne azalmaktadır. Özellikle yaz aylarında Uludağ`dan gelen dere ve akarsularımızın neredeyse tamamı kurumakta ya da debileri çok azalmaktadır. Bu sebeple Nilüfer çayı ve besleyen tüm kolları su olmadığından atık nehrine dönüşmektedir. Bu durum ve sonuçları defalarca raporlanmış insan sağlığı ve doğa açısından riskleri ortaya konulmuştur. Bu tesis için ayrılan 15 Milyon Lira kaynak Nilüfer çayını kirleten arıtma tesislerinin uygun deşarj limitlerine getirilmesi amacıyla kullanılmalıdır.

Su kaynaklarımız sadece insanlar için değil, doğadaki tüm canlılar için gereklidir. Bu sebeple canlıları ve doğayı susuz bırak anlamında yapılan ambalajlı su tesisi projelerinden derhal vazgeçilmelidir. Ülkemizde su metalaştırılmıştır, suyun ticarileştirilmesine meşruluk kazandıran bu projeyi kabul etmiyoruz.

Sağlıklı içilebilir suyu halkımızın çeşmelerinden akar hale getirmek belediyelerin ve devletin en temel görevidir. Belediyeler ticarethane değildir. Bursa`mızda Türkiye`nin en pahalı suyu çeşmelerimizden akmaktadır.

 

10 Metre Küp Üstü Kullanımlar

İstanbul : 3,40 TL

Ankara : 4,15 TL

İzmir : 2,82 TL

Bursa : 4,95 TL

Her aileye içilebilir kalitede aylık 10m3 su ücretsiz verilmelidir.

"Bursa`da Su Çeşmeden İçilir" kampanyası ile çok yakın bir geçmişte tüm reklam panolarını kaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı bugün neden ambalajlı su tesisine ihtiyaç duyduğunu açıklamalıdır.

Sn.Altepe`nin açıklamasına göre bu proje ile mineral açıdan zengin su ambalajlanacak ve sadece parası olan insanlar faydalanabilecek, çeşmelerden akan suyun kalitesi olumsuz etkilenecek veya su şehri olarak bilinen Bursa`mızın çeşmelerinden akan su bütünüyle kesilecektir. Eğer ambalajlı suya talep olmazsa bu su şebekeye verilecektir. Bu açıkça halkımıza ücretsiz su da yok demektir ki bu anlayıştan derhal vazgeçilmelidir.

Saygılarımızla,

 

BAOB – BURSA AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİ

TMMOB – BURSA İL KOORDİNASYON KURULU

BURSA SU PLATFORMU

NİLÜFER ÇAYI TEMİZ AKSIN PLATFORMU

Okunma Sayısı: 406

Bursa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME