KMO

“SAVAŞ İÇİN DEĞİL, BARIŞ İÇİN KİMYA” KONULU KARİKATÜR YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

    Yayına Giriş Tarihi: 11.01.2016  Güncellenme Zamanı: 11.01.2016 13:39:41  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.01.2016 11:43:42

İstanbul Tabip Odası, Deriteks Sendikası ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin öncülüğünde düzenlenen“Savaş İçin Değil Barış İçin Kimya” konulu karikatür yarışması sonlandı. Yarışma ödül töreni ve sergisi, etkinliğe paralel olarak düzenlenen “Barış Paneli” ile 9 Ocak 2016 Cumartesi günü 9 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirildi.

"SAVAŞ İÇİN DEĞİL, BARIŞ İÇİN KİMYA" KONULU KARİKATÜR YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Önce her şey bir toz ve gaz bulutuydu… 
Sonra bilimi ne için kullandık? 
Barut icat edildi, yeni topraklar sömürebilmek için; kimyasal silahlar icat edildi, insanın insanı ve tüm canlıları yok etmesi için.
Tarih başka türlü ilerleyemez miydi? 
Şimdi başka türlü ilerletemez miyiz
?

İstanbul Tabip Odası, Deriteks Sendikası ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi`nin öncülüğünde düzenlenen"Savaş İçin Değil Barış İçin Kimya" konulu karikatür yarışması sonlandı. Yarışma ödül töreni ve sergisi, etkinliğe paralel olarak düzenlenen "Barış Paneli" ile 9 Ocak 2016 Cumartesi günü 9 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İlk çağrısı Ekim ayında yapılan karikatür yarışmasına Türkiye ve dünyadan 100`ün üzerinde eser katıldı. Eserler karikatür sanatçıları Sefer Selvi, Semra Can, Sinan Arık ve Ergin Asyalı`dan oluşan juri tarafından değerlendirildi. 

Yarışmada 1.lik ödülünü Kürşat Zaman, 2.lik ödülünü Murat Dönmez, 3.lük ödülünü Mehmet Kahraman kazanırken, mansiyon ödüllerini Hicabi Demirci, İlker Sermi ve Mehmet Saim Bilge`nin eserleri aldı. Ödüller TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi`nde gerçekleştirilen sergi ve panel ile birlikte yarışmacılara verildi.

Ödül töreni öncesinde kurumlar adına açılış konuşması gerçekleştirildi. TMMOB KMO İstanbul Şubesi adına Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Selin Top açıklamasında karikatür yarışmasının sürecinden bahsetti. Selin TOP: "İlk karikatür yarışmamızın konusu ‘İş Cinayetleri`ydi. Bu yarışmamızda ‘Savaş İçin Değil Barış İçin Kimya` dedik. Yarışmamızı planlarken daha umutlu bir Türkiye vardı ancak planlamamız sonrası günler geçtikçe her gün yeni katliamlarla sarsıldık. Suruç katliamı oldu, yetmedi Ankara katliamı oldu, öldürülen Ekin Wan`ın çıplak bedeni teşhir edildi, yetmedi Hacı Lokman Birlik öldürüldü ve bir zırhlı aracın arkasında sürüklendi, yetmedi ‘barış` diyen Tahir Elçi öldürüldü, yetmedi şu anda Kürt illerinde abluka var, gençler kadınlar çocuklar öldürülüyor, canlılar, doğa, tarih katlediliyor, öldürülen bedenler günlerce sokak ortasında kalıyor. Zulmün olduğu yerde direniş meşrudur." diyerek konuşmasını tamamladı.

İstanbul Tabip Odası adına konuşma yapan İTO Genel Sekreteri Samet Mengüç "Ülkemizde, coğrafyamızda, Ortadoğu`da bir savaş yaşanıyor. Yaşanan her savaş bir öncekinden daha acımasız. Bizim coğrafyamızda ismi konmamış olsa da bir savaş yaşanıyor. Sanatın, aydın olmanın, ilerici olmanın öngörüsü ile böyle bir karikatür sergisi düzenledik. Zulmün olduğu yerde dahi bile yaşama umudunu, yaşama bilincini kaybetmemek ve bunu da sanatla dile getirmek, yansıtmak insanlığın doğasında olan ve bizim de yapmamız gereken bir husus" dedi. 

Deriteks Sendikası adına Merkez Yönetim Kurulu Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan konuşmasında şunlara değindi: "Savaşın faturasının ne kadar ağır olduğu bu ülkede son 6 ay içinde ortaya çıkmıştır. Buna mutlaka sendikalar, sivil toplum örgütleri sessiz kalmayarak seslerini yükseltmeli".

Konuşmaların ardından yarışmayı düzenleyen kurumlara ve dereceye giren karikatüristlere plaketleri takdim edildi. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi adına plaketi Tarık Karayel, İstanbul Tabip Odası adına İTO Genel Sekreteri Samet Mengüç ve Deriteks Sendikası adına Tuzla Şube Başkanı Binali Tay kabul ettiler.

Ödül töreninin ardından barış paneli gerçekleştirildi. Selin Top`un kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen panel-forumda Barış Bloku aktivisti Oğul Köseoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Katılımcılar ile forum şeklinde sürdürülen bu bölümde şunlara değinildi: "Karikatür sanatı doğasında zaten muhaliftir. Karikatürü, iktidar sahipleri, sömürenler sevmez", "Mimar, mühendis, şehir plancılığı mesleklerimizi sermaye için mi yoksa emekten, ekolojiden yana mı kullanacağız?", "Biber gazı denerek masumlaştırılmaya çalışılan kimyasal silah ölümcüldür. Bu kimyasal silahın yasaklanması için verilen mücadele ulusal ve uluslararası çapta yürütülüyor", "Dünya Tabipler Birliği`nin genel kurulunda devletlere gösteri kontrol ajanlarının kullanılmaması çağrısını yaptı", "DTB`nin çağrısının belki yaptırımı yok, ancak birçok alanda yaptığımız gibi bunun yaptırıcı olması için bu bilimsel veriyi sahiplenip, sokaklarda bunun mücadelesini vermeliyiz", "Devletin sürdürdüğü kirli savaşa karşı hepimiz barış için ne yapabiliyorsak, elimizden ne geliyorsa emek vermeliyiz", "Kürt illerinde süren savaşa karşı omuz omuza, hep birlikte ses çıkarmalı, mücadele etmeliyiz".

Serginin gezilmesi için verilen aranın ardından, Samet Mengüç`ün sürmekte olan barış mücadelesi, barış talebinin gerekliliği konusundaki konuşmasının ardından etkinlik sona erdi. Etkinlikte Barış Bloku ve Barış İçin Kadın Girişimi eylemlilikleri ile ilgili bilgilendirmeye de değinildi.

Karikatür sergisi Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi`nde sergilenmeye devam edecek.

Bu etkinlikte çok kıymetli değerlendirmeleri ile jüri üyesi olmayı kabul eden değerli jüri üyelerimize, etkinlik düzenleme kuruluna ve "barış" için çizen tüm katılımcı karikatüristlere teşekkürlerimiz sunarız. Bu tarz etkinliklerin coğrafyamızda ve tüm dünyada yaygınlaşarak barışa vesile olmasını temenni ederiz.

 

Saygılarımızla,

Yarışma Düzenleme Kurulu adına.

 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 604

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME