KMO

KMO`DAN VELİLERE UYARI: YENİ EĞİTİM YILI KANSER GETİRMESİN (EVRENSEL GAZETESİ)

    Yayına Giriş Tarihi: 19.09.2016  Güncellenme Zamanı: 19.09.2016 12:24:40  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Kimya Mühendisleri Odası (KMO), 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı başlamadan velileri uyardı. 20 milyonu bulan öğrencilerin kullanacakları kırtasiye malzemelerinde TSE veya CE işaretlerinden en az biri ve Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9` amblemi olmalı.

KMO yazılı bir açıklamayla kırtasiye malzemesi alacak öğrenci ve velileri uyardı. Alınan kırtasiye malzemelerinin merdiven altı olmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, içeriği belli olmayan, abartılı, albenili kalem, kırtasiye malzemeleri ve okul giysileri gibi ürünlerin sağlığı ciddi biçimde tehdit ettiği belirtildi. Kantinlerde satışa sunulan, ucuz olduğu için yurt dışından ithal edilen şekerleme ve gıdalara da dikkat edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, merdiven altı ürünlerin ve uzak doğudan alınan  ürünlerin kanser, karaciğer gibi ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebileceği uyarısı yapıldı. Açıklamada, "Tercih edilecek ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin veya Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9‘ normlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir" denildi.

HANGİ KIRTASİYE MALZEMESİNDE HANGİ TEHLİKE VAR?

Pastel boya, sulu boya, oyun hamuru ve silgi gibi ürünlerde astım ve hormon bozukluğuna neden olabilecek olan  fitalatlar ve azo boyarmaddelerin kullanılabileceği ifade edilen açıklamada bu maddelerin aynı zamanda kanser riskini arttırdığının altı çizildi. Kanserojen maddelerin deri ile temasında deri tarafından emilerek kana karıştığı hatırlatılan açıklamada bu ürünleri dikkat edilmesinin altı çizildi. Makas, kalemtıraş ve zımba gibi metalden üretilen kırtasiye malzemelerinde de direncin arttırılması için kullanılan nikelin kullanıldığı hatırlatılan açıklamada bu maddelerin ciltte tahrişe ve alerjiye neden olduğuna dikkat çekildi. Poliaromatik hidrokarbonlar (PAH) ve formaldehit gibi maddelerin tekstilde buruşmazlık, çekmezlik apresi, boya ve baskının korunması için kullanıldığı aktarılan açıklamada bu maddelerin yasaklanmasına karşı çanta, beslenme çantası, kalem kutusu, matara ve kaplıklarda kullanıldığı belirtildi. Açıklamada bu maddelerin çocuklarda  alerji, tahriş, egzama ve akciğer kanserine neden olduğu ifade edilirken bu maddelerin önlük, pantolon ve çorap gibi tekstil ürünlerinde de kullanılabileceği konusunda uyarı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

İlgili haber linki: https://www.evrensel.net/haber/289870/kmodan-velilere-uyari-yeni-egitim-yili-kanser-getirmesin 

Okunma Sayısı: 92

Tüm Basında Odamız »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME