KMO

PETROL-İŞ SENDİKASINA TPAO`NUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ZİYARETTE BULUNDUK.

    Yayına Giriş Tarihi: 09.12.2016  Güncellenme Zamanı: 09.12.2016 16:46:39  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 09.12.2016 16:41:39

TPAO`nun entegre yapısının ortadan kaldırılarak `Bütünsel Bölüşüm Programı` adı altında taşeronlaştırılıp parçalanarak gerçek anlamda özelleştirilmesinin yolunu açacak çalışmalarla ilgili Petrol-İş Sendikası Ankara Şubesine ziyarette bulunulmuştur.

Ziyarete Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ali UĞURLU, Sekreter Üyemiz Funda ALTUN ve Sayman Üyemiz Korman OBUZ katılmışlardır. 

Türkiye enerji politikalarının belirlenmesinde üstlendiği görevle stratejik bir kuruluş olan TPAO bünyesinde yapılan sondaj, kuyu tamamlama hizmetleri, sismik gemi dahil jeofizik operasyonlar, çimentolama, log ve çamur operasyonları gibi faaliyetlerin, kamuoyunda büyük tartışma konusu olan TPIC‘e devri hedeflenmektedir.

TPAO‘yu kamu yararı doğrultusunda faaliyet gösteren bir kamu kuruluşu olmaktan çıkarıp TPIC vasıtasıyla proje bazlı, verimliliğe odaklı, istihdamı esnek ve güvencesizleştirilmiş bir işgücü ve kuruluş istenmektedir.

TPAO‘da taşeronlaştırma artacak, kar eden ünitelerden dolayı (üretim) özelleştirme politikalarının önü açılacak ve dikey entegre yapısı zaten parçalanmış olan TPAO, sermayenin yönelimlerine açık bir kuruluş haline gelecektir. Aksi iddia edilsede bu program aslında özelleştirmenin bir biçimidir.

TPAO‘nun özelleştirilmesinin adım adım zemini hazırlanmaktadır. Bunun için önce TPAO‘nun entegre yapısı ortadan kaldırılacak, sonra zayıflamış TPAO yerli ve yabancı sermayeye koltuk değnekliği rolüne zorlanacaktır.

TPAO‘ya uygulanması düşünülen bu bölme, parçalama ve güvencesizleştirme operasyonu en çok Batman, Adıyaman ve Lüleburgaz‘ı ekonomik anlamda vuracaktır, dolayısıyla buna "Bütünsel Dönüşüm Programı" değil de "Bütünsel Bölüşüm Programı" dememiz yerinde olacaktır.

TPAO‘da taşeronlaştırmayla güvenceli istihdam ortadan kalkar. Gençlerimizin geleceği olan istihdam olanakları ortadan kalkar, düşük ücretli ve güvencesiz istihdam yaygınlaşır.

60 yılı aşkın tarihyle ülkemizde petrol sektörünün kurulmasına öncülük etmiş, ulusal kuruluşumuz TPAO‘nun bugünlere gelmesinde ve ülke ekonomisine yaptığı katkılarda en önemli pay kuşkusuz çalışanlarına, petrol işçilerine aittir. Adıyaman, Batman, Lüleburgaz ve Ankara‘nın zenginleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Odamız yapılan görüşmelerde her konuda Petrol-İş Sendikasına, çalışan emekçilerimize, meslektaşlarımıza ve ülkemize sahip çıkacağını belirtmiştir.   

Okunma Sayısı: 166

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME