KMO

ULUSLARARASI YAPILARDA KİMYASAL KATKILAR 5. SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.10.2017  Güncellenme Zamanı: 18.10.2017 10:53:11  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 18.10.2017 10:47:18

Sempozyumun 5.si Uluslararası olarak TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası paydaşlığında 19-20 Ekim 2017`de Ankara`da yapılacaktır. Yapılarda Kimyasal Katkılar 5. Uluslararası Sempozyumu ve Sergisi’nin amacı betonarme yapılarda yaygın olarak kullanılan kimyasal katkılar ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşları bir araya getirerek sektördeki gelişmelerin tanıtıldığı, sorunların tartışıldığı bir ortam oluşturulması ve kimyasal katkıların daha bilinçli kullanımının sağlanmasıdır.

SEMPOZYUMUN AMACI

Dünyada en yaygın kullanılan yapı malzemesi olarak betonun gelecekte de inşaat sektörü için önemli bir potansiyeli bulunmaktadır. Günümüzde, betonun istenilen belirli özelliklere sahip olarak üretilebilmesi ancak uygun beton katkılarının kullanımı ile mümkündür. Dahası, beton teknolojisi konusundaki yeniliklerin pek çoğunun özel nitelikteki yenilikçi kimyasal katkıların gelişimi sayesinde olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, bu sayede, üstün işlenebilme karakteristiklerine sahip, priz süresinin ve hidratasyon ısısının hassasiyetle ayarlanabildiği, erken ve son yaş dayanımlarının ve sünekliğin iyileştirilebildiği, boyutsal stabilitenin kontrol edilebildiği ve permeabilitenin azaltılabildiği "akıllı beton" üretimi mümkün olmaktadır. Betonda yeni geliştirilen polimerlerin kullanıma sunumu, inceden nano-boyuta parçacıkların kontrollü boyut dağılımının sağlanabilmesi, kendi kendine kür ve kendiliğinden iyileştirme ajanlarının kullanılabilir olması, söz edilen yenilikçi beton kimyasal katkılar teknolojileri ile mümkün olmuştur. Ayrıca, gün geçtikçe yeşil çözümlerin de yüksek pazar payına sahip olmaya başladığı görülmektedir.

Değinilmesi gereken önemli bir nokta, kimyasal katkıların mucizevi içerikler olmadığı, kötü beton tasarımı veya kötü kalitedeki beton bileşenleri sebebi ile oluşacak hataları düzeltmeyi sağlayamayacağıdır. Kimyasal katkıların uygun kullanımı için üretici, tedarikçi, uygulayıcı, son kullanıcı ve standart/şartname hazırlayıcı ve düzenleyicilerinin kimyasal katkılar, bunların diğer beton bileşenleri ile etkileşimleri ve katkıların beton özelliklerine etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olması elzemdir. Bu da beraberinde kimya, kimya mühendisi ve inşaat mühendisi gibi farklı disiplinlerde çalışanların bir araya gelerek disiplinler arası işbirliği ile mümkündür.

Birinci "Yapılarda Kimyasal Katkılar Sempozyum ve Sergisi" TMMOB İnşaat Mühendisleri ve Kimya Mühendisleri Odaları`nın Ankara Şubeleri`nin ortak organizasyonu ile 24-25 Mart 2005 tarihleri arasında, ikincisi 12-13 Nisan 2007 tarihleri arasında, üçüncüsü ve dördüncüsü uluslararası katılımlı olmak üzere 02-03 Nisan 2009 tarihleri arasında ve 24-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara`da Milli Kütüphane`de düzenlenmiştir.

*PROGRAM, KURULLAR, KOŞULLAR VE İLETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Dosyalar

Sempozyum Programı (4305 KB) (18.10.2017 10:50:52)

Sempozyum Afişi (361 KB) (18.10.2017 10:53:47)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 140

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME