KMO

ÇOK YÜKSEK ÖNEM ARZEDEN MADDELER LİSTESİNİ (SVHC) TÜRKÇE YAYINLIYORUZ.

    Yayına Giriş Tarihi: 15.11.2017  Güncellenme Zamanı: 15.11.2017 15:04:25  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.11.2017 14:52:14

Odamız Mesleki Yayın Komisyonu SVHC simgesiyle bilinen, Çok Yüksek Önem Arzeden Maddeler (Substances of Very High Concern) Listesini Türkçe tercümesini yayınladı.

Avrupa Birliği`ne bağlı Avrupa Kimyasallar Ajansı, REACH yönetmeliğinin devreye girmesinin ardından, İngilizce terimlerin kısaltması olan SVHC simgesiyle bilinen, Çok Yüksek Önem Arzeden Maddeler (: Substances of Very High Concern) ile ilgili belirlemeler yapmaya başladı. Bu maddeler, aşağıda belirtilen ve altı ayda bir güncellenen iki liste halinde yayımlanmaya başladı:

-          SVHC Aday Listesi 

-          İzne Bağlı Maddeler Listesi (Authorisation List)

Herhangi bir maddenin veya bu maddeyi içeren karışımların ya da eşyanın SVHC Aday Listesi`nde yer alması, AB sınırları içinde dolaşacak olan malzemenin etiketlenmesi, ambalajlanması, taşınması, depolanması ve kullanılması aşamalarında özel önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla, özellikle Avrupa`ya ihraç edilecek ürünler hakkında, bu maddelerle ilgili gerekliliklerin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. İzne Bağlı Maddeler Listesi ise, AB sınırları içinde kullanımı esas olarak durdurulmuş olan, istisnai kullanımları da izne bağlı olan maddeleri içermektedir

Her iki listede de, açıklama, uyarma ve istisna belirtme amaçlı çok sayıda İngilizce ifade yer almakta ve bunların anlaşılmasında güçlükler yaşanabilmektedir. Bu nedenle, son birbuçuk yıldır, anılan listelerin "Mesleki Eğitim ve Yayın Çalışma Grubu" tarafından 6 aylık aralıklarla güncellenip Türkçe`leştirilerek, bültenler aracılığıyla üyelere dağıtımı yapılmaktadır.

İlgili listelere yukarıdaki isimlerine tıklayarak veya aşağıdaki ek dosyalarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Dosyalar

SVHC Aday Listesi (Candidate List)-07.07.2017 (1178 KB) (15.11.2017 14:53:40)

İzne Bağlı Maddeler Listesi (Authorization List)– 16.07.2017 (771 KB) (15.11.2017 14:54:15)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 472

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME