KMO

ESKİŞEHİR KENT SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 13.02.2014  Güncellenme Zamanı: 13.02.2014 18:32:30  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR BÖLGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.02.2014 18:31:36

TMMOB Eskişehir Kent Sempozyumu 6-7 Şubat 2014 tarihlerinde `Eski şehrin yeni geleceği!` temasıyla Eskişehir Serbest Muhasebeciler, Mali Müşavirler Odası Konferans Salonu`nda gerçekleştirildi. 6 oturum ve 1 panelden oluşan sempozyumda; sanayiden kentsel dönüşüme, depremsellikten tarıma kentin sorunları ele alındı.

Sempozyumun açılışında konuşan TMMOB Eskişehir İKK Sekreteri Neşet Aykanat, özellikle son yıllarda kentlerin planlama, mimarlık, sosyal, kültürel ve doğal değerlerinin sınır tanımayan bir şekilde dönüşümü ve meslek odalarının etkinliğinin azaltılması çabaları karşısında TMMOB‘nin sosyal ve mesleki sorumluluğunun daha da arttığını belirtti.

Kentlerde yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik stratejiler geliştirmek yerine, yaşam alanlarını pazarlanacak birer metaya dönüştürmenin kentlerin geleceğini olumsuz yönde etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Aykanat, "Bu yüzden, katılımcı bir kamu yönetiminden; yaşanabilir, yaşam kalitesinin sürdürülebilir şekilde artırılmaya çalışıldığı sağlıklı, güvenli ve nitelikli bir yaşam çevresinin toplumsal bir talep haline dönüştürülmesi son yıllarda kentlilerin temel öncelikleri arasında yer almaktadır" dedi.

"Eski ŞEHRİN, yeni GELECEĞİ" temasıyla gerçekleştirilen sempozyumun Eskişehir‘in gelişimine önemli açılımlar getireceği düşüncesini ifade eden Aykanat, sempozyumdan çıkacak sonuç bildirgesinin başta yerel yönetimlere talip olan adaylar olmak üzere kentin çeşitli kurum ve kuruluşlarına, kent halkına ve yöneticilerin bilgisine sunulacağını söyledi.

Aykanat sözlerini Haziran direnişi sırasında Eskişehir‘de katledilen Ali İsmail Korkmaz‘ı anarak,

"Bu kent öğrenci kenti diye anılır, bu kente aileler çocuklarını teslim ederler, bu kent onları ailelerine mühendis olarak, öğretmen olarak, avukat olarak, doktor olarak geri verir. Fakat bu şehre aynı duygu ve hayallerle teslim edilmiş biri vardı Adı Ali İsmail Korkmaz‘dı ve 2 Haziran günü, benim de 13 yaşındaki çocuğumla geçtiğim aynı sokakta, belki de benim geçtiğim saatten 1 saat sonra katledildi ve Ali İsmail KORKMAZ benim çocuğumdan sadece 5 yaş büyüktü, o 18 yaşındaydı. Özür dileriz Emel Korkmaz temiz ellerinle büyüttüğün, bu kente teslim ettiğin evladını kep yerine kefen giydirip gönderdik" diyerek bitirdi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da, sempozyumun yerel seçimlere bir kala yapılmasının Eskişehir için önemine değindi. Sempozyumda Eskişehir‘e dair söylenecek sözlerin yerel yönetimlere aday olacaklar açısından iyi algılanması gerektiğini kaydeden Soğancı, "İktidarın lime lime döküldüğü, kente dair yolsuzluk, rant, piyasa ve rüşvet olgularını defalarca dile getirmiş bir meslek örgütünün söylediklerinin 17 Aralık tarihinden beri ortaya çıkmış olduğu, kendi aralarındaki para paylaşımının iğrençliklerinin ortaya çıktığı, görünür hale geldiği bir dönemde bu sempozyumun yapılması ayrıca anlamlı olmuştur" diye konuştu.

Sempozyumun Gezi‘den sonra yapılıyor olmasının da önemli olduğunu ifade eden Soğancı,  
"TMMOB‘nin, bağlı odalarımızın ve örgütlü üyelerimizin ne önünde, ne arkasında, ne sağında, ne solunda tam merkezinde, tam ortasında yer aldıkları ve bugün itibarı ile Türkiye demokrasi mücadelesinin en önemli adımlarından biri olarak tarihimizde yerini alan Gezi direnişi bize de çok şey öğretti. Dayanışmayı öğrendik. Sokağa taşımak üzere ülkemiz, halkımız, insanımıza dair daha çok çalışmamız, daha fazla rapor üretmemiz, bilimin ışığında daha fazla görüş üretmemiz gerektiğini öğrendik. Ben Taksim Dayanışmasının kuruluş sürecinden başlayarak, Gezi direnişinin içinde yer alan, "artık yeter" diye alanlara çıkan halkımızın yanıbaşında onlarla omuz omuza olan arkadaşlarımın, TMMOB kadrolarının hepsinin gözlerinden öpüyorum. Gezi direnişinde kaybettiğimiz, yaşları benim kızımın yaşlarında, yirmili yaşlarda olan tüm gençlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, çocuklar şimdi bize bakıyor. Onlara eşit, özgür, demokratik bir Türkiye sözümüz var" dedi.

TMMOB‘nin yerel yönetimler ve kentler üzerine görüşlerini aktaran Soğancı, "Kente dair her türlü kararda kentlilerin katılımının sağlanmasını istemek ve kentli haklarını savunmak vazgeçilemez bir görevimizdir. TMMOB görevinin gereklerini yerine getirmeye kararlıdır. TMMOB, kentlerimizde var olan sorunların aşılması, sağlıklı kentsel çevrelerin oluşturulması ve kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesi doğrultusunda, toplumun büyük bölümünü dışlayan, halkın katılım ve denetimine kapalı yerel yönetim biçiminin aşılmasını, kent halkının ve meslek örgütlerinin demokratik katılımı ve denetimini sağlayacak bir anlayışın geliştirilmesini, öncelikli ve temel gerek olarak görmektedir" diye konuştu. 

Okunma Sayısı: 276

Eskişehir Bölge Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME