KMO

SAHTE SORUMLU MÜDÜRLÜK BELGESİ DÜZENLEYENE HAPİS CEZASI

    Yayına Giriş Tarihi: 18.03.2014  Güncellenme Zamanı: 22.03.2014 16:42:20  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

“Odamız tarafından hazırlanan Akaryakıt ve LPG İstasyonu Sorumlu Müdürlük belgesini sahte olarak düzenlediği ve kullandığı tespit edilen Odamız üyesi Ö.Ö. hakkında Sincan 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 18.03.2014 tarihli kararı ile 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş, hükmün açıklaması geri bırakılmıştır. ”

Odamız tarafından, 6269 sayılı Kimya Mühendisliği Hakkında Kanun, 6269 Sayılı Kimyagerlik ve Kimya Mühendisliği Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliği ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (Lpg) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliği hükümlerine dayanılarak Akaryakıt  ve LPG İstasyonu Sorumlu Müdürlük belgesi düzenlenmektedir.

Anayasa`nın 135`nci maddesi ve TMMOB Yasası gereğince, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşu olan Odamız tarafından hazırlanan belgeler "resmi belge" niteliği taşımaktadır. Odamız tarafından düzenlenen belgelerin; sahte olarak düzenlenmesi, kullanılması, resmi evrakta sahtecilik suçunu oluşturmaktadır.

Odamız tarafından hazırlanan Akaryakıt  ve LPG İstasyonu Sorumlu Müdürlük belgelerini sahte olarak düzenlediği ve kullandığı tespit edilen Odamız üyesi Ö.Ö. hakkında yaptığımız suç duyurusu sonrasında; Sincan 4. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen davada; Mahkemenin 18.03.2014 tarihli kararı ile, düzenlenen ve kullanılan sahte evrağın, iğfal kabiliyeti taşıyor olması nedeniyle Resmi Evrakta Sahtecilik suçunu oluşturduğu gerekçesiyle sanık hakkında 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş, hükmün açıklaması geri bırakılmıştır.

Okunma Sayısı: 960

Tüm Hukiki Çalışmalar »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME