KMO

YÜZME HAVUZLARINDA SAĞLIK SORUNLARI

    Yayına Giriş Tarihi: 23.07.2018  Güncellenme Zamanı: 23.07.2018 16:34:17  Yayınlayan Birim: DENİZLİ ŞUBE  
 
Güncellenme Zamanı: 23.07.2018 16:32:50

Yüzme havuzları; dört duvar içinde bir miktar su olarak değerlendirilmemelidir. Yüzme havuzlarında yüzücülerin sağlıklarını etkileyecek önemli faktörler vardır.

Yüzme havuzu suyuna bakıldığında havuzun dip kısmı görünür düzeyde berrak olabilir. Havuz suyunun berrak olması havuz suyunun sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Havuz suyu berrak olmasına rağmen yüzücüde çok ciddi sağlık problemleri oluşturabilir.

Yüzme havuzları sağlıklı doğru dezenfeksiyon yapılmaması halinde bulaşıcı ve bakteriyel hastalıkların hızla yayılmasına neden olabilir. Yüzme havuzu suyunun içinde mikroplar, bakteriler, virüsler, mantarlar olabileceği unutulmamalıdır. Dezenfeksiyon amacıyla atılan kimyasallar havuz suyumuzu kanserojen kimyasal çözelti haline dönüştürebilir. Havuzumuzda yoğun klor kokusu olması havuz suyumuzun sağlıksız olduğunun göstergesidir. Sağlıksız havuz suları astıma, gözlerde ve ciltte kızarıklık, amipli dizanteri, hepatit, mantar, dizanteri, konjonktivit, tifo gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabilir. Ayrıca havuz sularında kullanılan kimyasallar kanserojen bileşikler oluşturarak insan sağlığını çok ciddi etkileyebilir.

Havuz sularının berrak olması sağlıklı olduğu anlamına gelmediği ;.

Havuz sularında ki yoğun klor kokusu havuzumuzda kanserojen klor olduğu;

Doğru dezenfekte yapılmadığında;  bulaşıcı hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı havuz suyu için havuz iyi yönetilmeli, havuz konusunda eğitim almış operatör ve uzman Kimya Mühendislerinden destek alınmalıdır.

Kimya Mühendisleri Odası

Denizli Şubesi

Yönetim Kurulu adına;

Ömer DUYSAL

Kimya Mühendisi 

Okunma Sayısı: 107

Denizli Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME