KMO

SORUMLU YÖNETİCİLİK YAPAN MESLEKTAŞLARIMIZA!

    Yayına Giriş Tarihi: 07.01.2011  Güncellenme Zamanı: 28.02.2013 16:53:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Sorumlu Yöneticilik Yapan Meslektaşlarımıza!

 Değerli meslektaşlarımız;

Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun (5996 Sayılı Kanun) 13 Aralık 2010 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi ile birlikte Sorumlu Yönetici olarak istihdam edilen meslektaşlarımızın sözleşmelerinin feshi ile işten çıkartma işlemleri başlamıştır. Birçok ilden yoğun bir şekilde soru ve sorun yansımaktadır.

Özellikle kimi kurum ve kuruluşlarca iş akitlerinin yasa nedeni ile otomatik olarak fesholduğu yönünde bilgilendirmeler yapılmakta veya arkadaşlarımıza karşılıklı fesihin zorunluluk olduğu ifade edilmektedir. Bu yaklaşımlar hukuken doğru değildir. Her bir sözleşme bir iş akdidir ve yasada istihdam zorunluluğunun kalkmış olması otomatik olarak sonlanma anlamını taşımamaktadır.

Çalışmakta olan arkadaşlarımızı işten çıkartmak isteyen işverenler fesihi tek taraflı yapmalı ve "Her türlü yasal hakkım saklı kalmak koşuluyla" ibaresini eklemelidirler. Çift taraflı fesihlerde; meslektaşlarımız çalıştıkları sürenin karşılığı olan hak ettikleri kıdem tazminatını alamayacaklardır. Odamız ile görüşülmeden hiçbir fesih, bildirim veya başka bir belgeye imza atılmaması, kazanılmış haklarınızın korunması açısından son derece önemlidir.

Bilgilerinize sunulur.

Okunma Sayısı: 638

Tüm Kurumsal »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME