KMO

ODAMIZIN SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞܒNE GÖNDERMİŞ OLDUĞU YAZI

    Yayına Giriş Tarihi: 24.06.2009  Güncellenme Zamanı: 28.02.2013 17:36:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Odamızın Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne Göndermiş Olduğu Yazı

 Odamız 1954 yılında 7303 sayılı yasa ve 66 ile 85 sayılı kanun hükmünde kararnamelerle değişik 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunun yürürlüğe girmesiyle kurulan ilk beş Odadan birisi olup kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür.

Ülkemizde mevcut 100 bin civarında halka açık yüzme havuzlarının isletilmesinden sorumlu Yüzme Havuzu Operatörlerinin eğitimi için Bakanlığınızca yayınlanan 15.05.2008 tarih ve 15653 sayılı genelge gereğince havuz suyunu hazırlayan tesis operatörlerine yönelik verilecek eğitimler için Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Müdürlükleri görevlendirilmiştir.

Belirtilen genelgeniz doğrultusunda Halk Eğitim Müdürlükleri veya Halk Eğitim Müdürlükleri ile ilgili sektör dernekleri veya ilgili meslek odalarının koordinesinde düzenlenmesi ve sertifikaları Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından verilmesi, eğitimlerde genel hijyen kuralları, su ile bulaşabilecek hastalıklar, havuz sularında kullanılan kimyasalların insan sağlığı üzerine etkileri ve ilk yardım konularında eğitim verilmesi hedeflenmektedir. Ancak Halk Eğitim Merkezlerinde konu ile ilgili eğitilmiş sertifikalı eğitmen bulunmamaktadır.

İnsan ve çevre sağlığı açısından bu tür eğitimleri yapmış olan uzmanlar ve Üniversite Öğretim Üyeleri ile meslektaşlarımızın eğitmen olarak eğitiminin Kimya Mühendisleri Odası tarafından merkezi olarak yapılması, operatör eğitiminin standardizasyonunu sağlayacaktır.

Odamız Ege Bölge Şubesi, Halk Eğitim Merkezlerinde eğitmen olarak görev alacak üyelerine; 13.02.2009 tarih ve 27140 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Meslek İçi Sürekli Eğitim ve Belgelendirme Yönetmeliğine (KMO– KİMSEM) göre eğitim vermeyi amaçlamış, kuramsal ve uygulamalı toplam 30 saat (5 gün) eğitim sonucu yapılan sınavda başarılı olan Odamız üyesi 12 Kimya Mühendisi ile 4 Biyomühendise "Yüzme Havuzu Operatörleri Eğitmeni Sertifikası" vermiştir. Bu amaca yönelik olarak yapılan eğitim programımız ekte sunulmuştur.

Bu konuda; Halk Eğitim Müdürlüklerinin ilgili sektör dernekleri veya ilgili meslek odalarının koordinesinde düzenleyecekleri Yüzme Havuzu Operatörü Eğitimlerinin meslek alanlarımız açısından yeniden düzenlenerek, bu konuda eğitmen sertifikası alan üyelerimizin eğitmen olarak görev almaları hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

Mehmet BESLEME
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası YK adına.
Başkan

Okunma Sayısı: 525

Tüm Kurumsal »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME