KMO

SAKARYA/HENDEK İLÇESİNDEKİ PATLAMANIN MAĞDURLARI VE AVUKATLARI İLE BİR ARAYA GELDİK

    Yayına Giriş Tarihi: 25.10.2021  Güncellenme Zamanı: 26.10.2021 14:42:08  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 25.10.2021 14:32:20

Hatırlanacağı üzere Sakarya Hendek`te bulunan Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşen patlamada 7 işçi hayatını kaybetmiş 118 işçi de yaralanmıştı.

Daha sonra patlamanın gerçekleştiği kaza alanında bulunan ve patlayıcı imalatında kullanılan tehlikeli maddelerin güvenli olduğu iddia edilen alana taşınması esnasında tekrar bir faciaya neden olunmuş ve yeni bir patlama yaşanmıştı. Meydana gelen bu patlamada ise 3 Jandarma personeli şehit olmuş ve 11 Jandarma personeli de yaralanmıştı. 

Adli makamlarca yürütülen soruşturma sonucunda fabrika sahibi ile birlikte altı sanık hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölüm ve yaralanmasına neden olma" suçu ile kamu davası açılmıştır. Duruşmalarına başlanan davanın yargılaması devam etmektedir.

Bu davada mahkemece Odamızın davaya müdahil olma talebi kabul edilmemişti. Mesleki ve toplumsal sorumluluğu gereği davanın seyrini takip eden ve bu konuda açıklamalar yapıp bilimsel görüş (https://www.kmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=5844&tipi=3&sube=0) oluşturan odamız bu görüşlerini ilgili mahkeme, davanın avukatları ve kamuoyu ile paylaşmıştı.

Bu meyanda müşteki aileleri ve avukatlara bilimsel ve mesleki teknik destek sağlamak amacıyla 21 Ekim 2021 Perşembe günü KMO İstanbul şubesinde biraraya gelinerek bir toplantı yapılmıştır. Toplantıya müşteki ailelerini temsilen Av. Ş. Can ATALAY, Av. Deniz ÖZEN ve mağdur ailelerin temsilcileri katılmıştır. Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Patlayıcı uzmanı ve İş Güvenliği ve Proses Güvenliği Komisyonu üyesi Kimya Mühendisi Süleyman POLAT ve aileler arasında yapılan toplantıda dava ile ilgili teknik konular görüşülmüş, dava savunması ile ilgili teknik destek oluşturulmuş ve aileler bilgilendirilmiştir. Dosyada bulunan teknik raporlar konusunda da değerlendirmeler yapılmıştır. Toplantının sonunda dava sürecince teknik ve toplumsal dayanışmanın devamı etmesi konusunda ilke kararı alınmıştır. Odamız ileriki günlerde de mesleki ve kamusal sorumluluğu gereği davanın takipçisi olacaktır.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 

Okunma Sayısı: 162

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME