KMO

BASINA VE KAMUOYUNA

    Yayına Giriş Tarihi: 22.11.2021  Güncellenme Zamanı: 22.11.2021 08:56:12  Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE  
 

Şebinkarahisar`da vuku bulan çevre felaketine dair basın açıklamamız

 

KMO Samsun Şubesi sorumluluk alanı içerisinde bulunan, Giresun İlimize Bağlı Şebinkarahisar  ilçemiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren Yıldızlar Holding Nesko Madencilik AŞ` ye ait  Maden işleme sırasında kullanılan Siyanür Atıklarının depolandığı Flotasyon tesislerindeki havuzun setlerinin yıkılarak, ağır metal içeren atıkların tesisin yakınından geçen dereye karışması sebebiyle, tesise çok yakın bir konumda bulunan Yedikardeş köyü ciddi anlamda bir çevre felaketiyle karşı karşıya kalmıştır. Dereye bulaşan ağır metal içeren atıklar Kılıçkaya barajına kadar ulaşmıştır. Dolayısıyla barajın bağlı olduğu Kelkit Çayı ve Ovası risk altına girmiştir.

Aynı yerde 2018 yılında da benzeri bir felaket yaşanmış ve balık ölümleri gerçekleştiği öğrenilmiştir.

Elde edinilen bilgiler ışığında yöre; Çevre Kanunu ve ilgili mevzuatlara aykırı olarak kontrolsüz madencilik, cevher işleme ve uygunsuz depolama sonucu bir felaketle karşı karşıya kalmıştır. Bölgedeki tüm flora, fauna zarar görmüş ve su, toprak, bitki örtüsü ağır metal kontaminasyonuna uğramıştır.

Şirketin dosyasında yer alan bilgilere göre zenginleştirme flotasyon teknolojisi ile yapılmakta ve Silikat, Silis, Çinko Sülfat, Sodyummetabisülfit, Kireç, Pollielektrolit, Aeroflat 242, Metil bütil karbinol MIBC, Sülfirik asit, Kostik bulunmaktadır.

Tesis süresiz olarak kapatılmıştır, ancak bu yeterli değildir. Yöre halkının sürekli şikayetlerine kulaklarını tıkayan sorumlular hakkında da hukuki soruşturma yapılması ve çevrede yarattıkları zararı tazmin edilmesi gerekmektedir.

Şimdi önemli olan çevreye ne miktarda ağır metal atık karıştığının tesbit edilmesidir.[p1]  Dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen bu tür felaketler neticesi ciddi sonuçlar meydana geldiği görülmektedir.

Öğrendiğimiz kadarıyla; ağır metale maruz kalmış alanlardan numuneler alınmış ve tetkik edilmek üzere laboratuvara gönderilmiştir. Tetkik sonuçları alınana kadar bu alanlara girilmemesi ve dikkatli olunması, gereken yerlere  tehlike ve uyarı levhalarının konulması gerekmektedir.

Tetkik neticelerinin mutlaka kamuoyuyla paylaşılarak bilhassa yörede yaşayan insanlara ne kadar süre dereden hayvanlarını sulatmamaları, olta balıkçılığı yapmamaları hususunda bilgiler verilmesi önem arz etmektedir.

Kontrollerin belirli periyotlarda ve sürekli yapılması önemlidir. Kontroller ağır metal miktarlarının yönetmeliklerde kabul edilen değerlere düşmesine kadar devam ettirilmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası

Samsun Şube Yönetim Kurulu.

 


 

Okunma Sayısı: 50

Samsun Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME