KMO

MKEK KAYAŞ KAPSÜL FABRİKASINDA GERÇEKLEŞEN PATLAMA VE YANGIN HAKKINDA

    Yayına Giriş Tarihi: 18.07.2023  Güncellenme Zamanı: 18.07.2023 16:34:04  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 18.07.2023 15:03:31

Ankara İli Kayaş ilçesinde Makina Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK) bağlı Kapsül fabrikasında saat 10.52 de nedeni bilinmeyen patlama ve yangın meydana gelmiştir.

Alınan ilk bilgilere göre MKEK Kayaş Kapsül Fabrikasının ARGE laboratuvarında ancak bazı basında ise mühimmat deposunda henüz nedeni bilinmeyen bir patlama ve yangın meydana geldiği ve 4 işçinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenilmiştir. 

Halen bölgede küçük çaplı patlamaların meydana geldiği ve bu nedenle müdahalenin zorlaştığı belirtilmektedir. Ayrıca yangın tesisin yanındaki ormanlık alana sirayet etmiştir.

İşyerindeki  çalışanlar ve yakın bölgede bulunanlar güvenlik  nedeniyle tahliye edilmiştir.

Patlama ve yangının olduğu fabrika 1931 yılında kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğünün gereksinimi olan yanıltıcı mühimmat  çeşitli  kapsüller, piroteknik mühimmatlar,ses,ışık ve gaz mühimmatların üretimi yapılmaktadır.

Bilindiği üzere 10 Haziran 2023 tarihinde yine MKEK bağlı "Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında Dinamit Atölyesi "nde olan patlama ve yangın nedeniyle 5 işçi hayatını kaybetmişti. Bu patlamanın ardından sorduğumuz sorular bu patlama ile önem kazanmıştır.

Bu gibi spesifik önem ve risk taşıyan tesisler yetkin personelle çalıştırılır. Özellikle bu gibi tesislerin yıllık bakım onarım ve gerekli alt yapı yatırımlarının yapılması önem taşımaktadır. 

Yangın çıkış nedeni ne olursa olsun (Sabotaj,  üretim hatası  çalışana bağlı hatalar, vd.) bilgisizlik ve vurdumduymazlık can ve mal kaybına neden olmaktadır. Yapılan incelemeler göstermiştir ki yangın güvenlik önlemlerinin alınması yangını söndürmekten daha ucuzdur. 

Yangın ve patlama gibi olaylar Kimyasal maddelerin depolandığı,  taşındığı  ve üretildiği  ortamlarda öne çıkan risklerdir. 

Bu bağlamda ister askeri ister sivil tesis olsun bir "Yangın  Önleme Programı" nın olması gereklidir. İlgili Mevzuat  ve Standartların gereklerini yerine getirmekle birlikte daha sıkı güvenlik önlemlerinin alınması önem taşımaktadır. 

Patlamanın nedeniyle İlgili bilgiler konu uzmanı üyelerimiz ile değerlendirerek kamuoyu ile paylaşılacaktır. Yaralılara şifa  ve Kayaş halkına geçmiş olsun diliyoruz.

Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu A. 

Zühal Yazıcı 

Sekreter Üye  

Okunma Sayısı: 290

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME