KMO

BOŞUNAMI OKUDUK!

    Yayına Giriş Tarihi: 29.09.2023  Güncellenme Zamanı: 29.09.2023 13:51:39  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 29.09.2023 13:51:10

Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Hasan Küçük`ün mesajı:

BOŞUNA MI OKUDUK?

Bir anının ışığında:

Doğru Yol Partisi ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti Koalisyonu; Başbakan Tansu Çiller, Başbakan yardımcısı Murat Karayalçın ve Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk.

TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Başkanı Teoman Alptürk. Ben de Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanıyım.

Hükümet, kamuda çalışan mimar ve mühendislerin ücretlerini belirleyecek. Duyumumuz bizim istediğimiz miktarda olmayacağı yönünde.

TMMOB olarak ekonomik ve demokratik haklarımızın talebini kamuoyuna ve iktidara iletmek için eylem kararı aldı. Topluca Anıtkabir`e gidip Atatürk`e saygı duruşunda bulunduktan sonra, Kızılay`da Başbakanlık önünde kitle gösterisi yapılacak. Oldukça katılımın olduğu yürüyüşümüz Başbakanlık önüne geldiğinde Sayın Çiller ile görüşme talebimizi olumsuz karşılandı. Polisin bizi copla dağıtma kararı aldığını telsiz görüşmesinden anladık. TMMOB yöneticileri ve Oda Başkanlarının kitlenin en önüne çıkması iletildi. Çünkü kitle dağılmaya başlamıştı.

Ben ve diğer yönetici konumundaki arkadaşlar öne çıkarak polislerle karşı karşıya geldik. Alan güvenliği sorumlusu komiser bana tam cop vuracakken, "bir dakika değip gömleğimi açarak, yeni ameliyat olduğumu gösterdim. Komiserin copu havada kaldı". Bu boşluktan yararlanarak "komiserim sizde çocuk okutarak mimar, mühendis olmasını istiyorsunuz. Biz aslında sizin çocuklarınızın geleceğini savunuyoruz." Deyince arkasını dönüp oradan uzaklaşırken. "Arkadaşlar sakin olalım" komutunu verdi.

Daha sonra yetkili olan amirle meclise bir heyet gönderip meclis başkanı ile görüşene kadar beklenilmesi konusunda anlaşıldı.

Meclis başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüşme heyetinde bende bulunuyordum. Konuşmamızda "Biz 250 bin mimar ve mühendisi temsil ediyoruz" diyerek başta ekonomik ve demokratik haklarımız konusundaki sıkıntılarımızı sıraladık.

Cindoruk, "Bakın arkadaşlar, biz sizlerin sıkıntılarınızı biliyoruz. Ancak siyasiler konuya bu açıdan bakmazlar. Siz 250 bin kişi diyorsunuz ama biz sizin kaç kişi olduğunuzu biliyoruz. Yanı nitelik çoğunluğa değil, alandaki nicel çoğunluğunuza bakılır. Bu nedenle daha güçlü bir örgütlenme yaparak, sesinizi daha gür olarak duyurmalısınız. Siyasiler, sizlerin kaç oya hükmedeceğinizi hesap ederek karar verirler. Ben şimdi alandaki yetkiliye sakin olmasını isteteceğim." diyerek bizi uğurladı

O günden bugüne kadar her eylemimizde kaç kişi olduğumuza bakarak, daha çok örgütlülük, daha gür bir ses için TMMOB`nin örgütlülüğü altında daha güçlü mücadele için çalışılmasını tek çare olarak görüyorum.

HASAN KÜÇÜK

KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI 

Okunma Sayısı: 150

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME