KMO

I. ULUSAL ENDÜSTRİYEL SU TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU VE FUARI

    Yayına Giriş Tarihi: 06.11.2023  Güncellenme Zamanı: 06.11.2023 11:08:45  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.11.2023 11:08:35

Samsun Şubemiz 30 Kasım - 2 Aralık Tarihleri arasında `I. Ulusal Endüstriyel Su Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı” düzenleyecektir.

Yaşamın kaynağını oluşturan su, dünyamız için doğal bir servettir. Servetimizin korunması ve sürdürülebilir olması günümüz için elzemdir. Su kaynaklarının günden güne azalıyor olması nedeniyle, kaynaklarımızın verimli kullanımı dünyada ve ülkemizde en önemli gündemi olmalıdır.

Temiz su tüketiminin en önemli kaynaklarından birisi endüstridir. Bir çok kullanım alanı olmakla beraber tüketimin en fazla olduğu alanlar; hammadde, soğutma ve ısıtma sistemleridir. Bu sistemler üretim sürecinin gereksinimi olup suyun olmadığı durumlarda sürecin tamamlanamaması söz konusudur. O nedenle su yaşamsal olduğu kadar endüstride üretim sürecinin tamamlanması kadar da önemlidir. Kullanılan suyun kaynağına ve karakterine göre kullanım şekli ve miktarı bilimsel temellere dayandırılarak belirlenmelidir. Aksi halde kullanım şekli ve miktarı tesislerde ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır.

Diğer yandan endüstride kullanılan su kaynaklarından elde edilen suyun kullanılabilmesi ve kullanılarak kirletilen suların doğaya zarar vermemesi için endüstriyel atık suların arıtılması konusu da su yönetiminin en önemli konusudur. Gelişen teknolojiler ile "sıfır atık" felsefesi şüphesiz suları da kapsamaktadır.

Enerjiden tekstile, demir-çelik sanayiden gıdaya, rafineriden otomotive tüm ağır sanayide su tüketimi ciddi boyutlardadır. Bu sebeple su kaynaklarımızın verimli kullanılması, su şartlandırma-arıtma teknolojilerinin en üst düzeye çıkartılması ve konu ile ilgili mühendislik bilgisinin yeterli düzeyde olması ile mümkündür.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası olarak bizler "Suyun ayak izinden"  teması ile ülkemizde "I. Ulusal Endüstriyel Su Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı" nı 30 Kasım / 1-2 Aralık 2023 tarihlerinde Samsun`da gerçekleştireceğiz.

Bu sempozyum, sürdürülebilirlik anlayışı ile su kaynaklarımızın verimli kullanılması, doğru- çevreci programlar ile şartlandırılması, atık sularımızın en üst teknolojiler yardımı ile arıtılması ve su ayak izi konularında siz değerli katılımcıların bilgi ve teknoloji birikimlerini sanayicimiz ve meslektaşlarımızla buluşturmayı hedeflemektedir.

Birlikte üreteceğimiz bu çalışmamıza katılımınız bizleri onurlandıracaktır. 
 

Dosyalar

Sempozyum Broşürü (331 KB) (06.11.2023 11:10:28)

Bilgilendirme Broşürü (23653 KB) (07.11.2023 11:49:23)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 131

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME