KMO

6 ŞUBAT AKLIN DEPREMİ

    Yayına Giriş Tarihi: 06.02.2024  Güncellenme Zamanı: 06.02.2024 14:01:37  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.02.2024 14:01:30

Nerede ne zaman ne türde ve ne ölçüde olacağı bilinmeyen doğal afetler dünya var olduğu günden beri insanların can ve mal kaybına neden olmaktadır. Doğal afetler kaçınılmazdır ama gerekli önlemler alınarak doğal afetlerin meydana getireceği zararlar en aza indirgenebilir.

06-02-2023 tarihinde saat 04.17‘de Mw: 7,8 büyüklüğünde Kahramanmaraş-Pazarcık olan bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremden 9 saat sonra Kahramanmaraş-Elbistan Ekinözü Mw: 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana gelmiştir. 20-02-2023 tarihinde Hatay-Defne`de Mw: 6.4 büyüklüğünde üçüncü deprem meydana geldi. Ardışık olarak meydana gelen bu depremlerden sonrasında geçen bir yıl boyunca 57.000 ‘ini aşkın depremler meydana geldi. 

TMMOB ve bağlı odalar, bilim adamları Arap Yarımadası Levhasının milyonlarca yıldır Anadolu Levhasını sıkıştırdığını; bunun sonucunda bu bölgede depremlerin olacağını söylediler. Ancak bu durumu merkezi ve yerel idareler dikkate almadılar  

11 ili etkileyen ardışık üç deprem sonrasında 15 milyon kişi etkilenmiştir. Resmi açıklamalara göre 53.537`si ülkemizde, 8.476`si Suriye`de olmak üzere toplam 62.013 kişi yaşamını yitirmiştir. 107.500` ü ülkemizde olmak üzere toplam 122.000 kişi yaralanmıştır. 

Bu depremler sonrasında 310.000 Bina hasar görmüş ve yıkılmıştır. Bunun yanında baraj, gölet, boru ve enerji nakil hatları, köprü, otoyol, viyadük, tünel, limanlar, demiryolu, havayolu, alt yapı, içme ve kullanma suyu Şebekeleri zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiştir.

15 milyon kişi barınma sorunuyla karşılaşmamış, 2 milyon aşkın kişi bölgeden göç etmiştir.

Bunun yanında 11 ildeki işyeri, ofis, fabrika, Sanayi tesislerinde ağır, orta ve hafif hasar görmesi nedeniyle 650.000 kişinin işsizlik nedeniyle geçim sıkıntısı sorunu ortaya çıkmıştır. Özellikle bölgedeki tekstil sektöründeki kalifiye elemanların göçü nedeniyle işletmelerin devreye alınması zor olmaktadır. Bu deprem sonrasında 148,8 milyar $ ekonomik kayba neden olmuştur.

Bu aklın felaketinin birinci yılında değişen bir şey olmadı. AKP 21 yıllık iktidarın yaptığı İmar barışı veya imar aflarıyla (8adet) insanların can ve mal kayıplarına neden olmuştur. 

17-08-1999 Doğu Marmara Depremi sonrasında kurulan "Yapı Denetim Büroları" nın etkili olmadınız ortaya çıkarmıştır. 

TMMOB ve bağlı odaların kamu yararına mesleki denetim yapmaları iktidar tarafından engellendi. Aklın ve bilimin ışığında çözümler üretilmedikçe bu sorunu çözmek olanaklı değildir  

1999 Doğu Marmara Depreminden sonra ve 2020 yılında Mw: 6.8 büyüklüğünde meydana gelen Elazığ depremi sonrasında TMMOB ve bağlı odaların hazırladıkları teknik raporlar merkezi ve yerel idareler tarafından dikkate alınmadı.

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak kurulan "Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD)" nın görevini yerine getiremediği ortadadır. Bu kurumun konu uzmanı liyakat kişiler ile yeniden yapılandırılmalıdır Ülkemizde sadece depreme müdahale yapılmaktadır. Önemli olan bilimin ışığında geçmiş depremlerden ders alınarak çalışmalar yapılmalıdır. AFAD tarafından hazırlanan "Acil Durum Planları" nın da gözden geçirilmelidir.

Depremlerin birinci yılında ülkemizde hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz. İnsanlar bölgede barınma sorunu, işsizlik, içme- kullanma suyuna, enerjiye ulaşamamak, eğitim vb. Sorunlarla mücadele ediyorlar. 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası olarak "Afet Bakanlığı "nın kurulmasını talep ediyoruz.  Bu bakanlıkta TMMOB ve bağlı odalar, Üniversiteler temsil edilmelidir.

# 6 Şubat Aklın Depremidir#

# Unutmadık-Unutmayacağız-Unutturmayacağız #

# Hatay ve 11 İllerimiz Yalnız Değil #

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI 

YÖNETİM KURULU  

Okunma Sayısı: 72

Tüm Haberler »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME