KMO

OKULLAR AÇILIRKEN; KIRTASİYE MALZEMELERİ, OKUL ARAÇ VE GEREÇLERİ İLE UYUŞTURUCUYA DİKKAT!

    Yayına Giriş Tarihi: 22.09.2016  Güncellenme Zamanı: 22.09.2016 13:52:56  Yayınlayan Birim: GÜNEY ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.09.2016 13:50:55

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI GÜNEY BÖLGE ŞUBESİ UYARIYOR! OKULLAR AÇILIRKEN; KIRTASİYE MALZEMELERİ, OKUL ARAÇ VE GEREÇLERİ İLE UYUŞTURUCUYA DİKKAT!-19.09.2016

Mesleki sorumluluğumuz gereği öğrencilerin kantinlerde tükettiği gıdalar kadar, kullandıkları eşyaların da güvenli olması gerektiğine ve uyuşturucu`nun zararlarına, kullanım yaşının her geçen gün düşmesine dikkat çekmek istiyoruz. Kimya Mühendisleri Odası olarak, öğrencilerin kullanacağı kırtasiye malzemelerindeki kimyasal risklerin kontrol altında tutulması ve öğrencilerin uyuşturucu illetinden korunması gerekliliğini kamuoyuna duyuruyoruz. 

Kırtasiye malzemeleriyle okul araç ve gereçlerinin bazılarında hala fitalatlar, azo boyalar ve bazı ağır metaller kullanılmaktadır.

Özellikle merdiven altı üretimlerde ve bazı dış alım yapılan ülke ürünlerinde yukarıda saydığımız tehlikeli kimyasallar limit sınırların üzerinde kullanılmaktadır.

Kırtasiye malzemesi ve gereçleri satın alırken tercih edilecek ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin veya Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9‘ normlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Çocukların kullanacağı mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalıdır. Solvent bazlı kalemler kesinlikle satın alınmamalı, satın almada su bazlı, alkol bazlı kalemler tercih edilmelidir. Keza yapıştırıcı alımında da içerisinde uçucu madde olan yapıştırıcılar kesinlikle satın alınmamalıdır.

Ayrıca halk arasında "Bonzai" olarak bilinen uyuşturucu madde FENAZEPAM; sentetik bir benzodiazepin türevi ilaç olması nedeniyle yasa dışı olarak çok ucuza kolayca üretilip ve satılmaktadır.

Ucuz olması nedeni ile gençlerimiz arasında günden güne yaygınlaşmaktadır. Aynı zamanda araştırmalar bu maddenin kullanımının maalesef ilkokul seviyesine kadar indiğini göstermektedir. Bazı ilkokullarımızın önlerinde bile satışı yapıldığı bilinmektedir. 

Tıp bilim adamlarının uyarılarına göre Bonzai kullanımının kalp`te aritmi, hipertansiyon ve böbreklerde tahribat gibi sağlık sorunlarına neden olduğu belirtilmektedir. Bir çok uyuşturucu maddede olduğu gibi Bonzai vücuda girdiğinde başlangıçta algılarda zayıflama, halüsinasyon görülmesi, olaylara karşı aşırı tepki verme gibi etkiler yarattığı bilinmektedir. Daha sonra ise önce denge kaybı, ardından geçici körlük ve bilinç kaybı oluşabilmekte; ölüme neden olduğu konusunda araştırmalar vardır. 

Her türlü bağımlılık yapıcı madde ile mücadelede öncelikli sorumluluk devlet yetkililerindedir. Devlet narkotik malzemeler ile ilgili kolluk güçlerini kullanarak mücadele etmeli, eğitim müfredatında geniş yer vererek bilinçlendirme faaliyetlerini arttırmalıdır. 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi olarak tüm vatandaşlarımızı, gençlerimizi, yöneticilerimizi ve öğretmenlerimizi bu konulara hassasiyet göstermeye davet ediyor ve uyarıyoruz.

 

 

TMMOB

Kimya Mühendisleri Odası

Güney Bölge Şubesi

Yönetim Kurulu A.

Başkan Ali Çelik

 

Okunma Sayısı: 51

Güney Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME