KMO

GIDA VE GIDA İLE TEMAS EDEN ÜRÜN ÜRETEN FİRMALARDA GÖREVLENDİRİLEN `İSTİHDAMI ZORUNLU PERSONELLER`

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2014  Güncellenme Zamanı: 17.03.2014 18:04:24  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.03.2014 23:38:00

Toplum sağlığının güvencesi olan siz üyelerimizin mesleki hak ve yetkilerinin korunması için bu ortak bildiri yayınlanmıştır. Bakanlığın O7. 01.2014 tarihli Resmi Gazete`de yayınlanan `Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik` ten sonra bazı işletme sahiplerinin, mevzuatı istihdamı zorunlu personel olarak çalışan siz üyelerimizin aleyhine yorumladıklarını tespit etmiş durumdayız.

Değerli Üyemiz,

Toplum sağlığının güvencesi olan siz üyelerimizin mesleki hak ve yetkilerinin korunması için bu ortak bildiri yayınlanmıştır. Bakanlığın O7. 01.2014 tarihli Resmi Gazete`de yayınlanan "Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik" ten sonra bazı işletme sahiplerinin, mevzuatı istihdamı zorunlu personel olarak çalışan siz üyelerimizin aleyhine yorumladıklarını tespit etmiş durumdayız.

Son zamanlarda bazı işletmelerin yeni yönetmeliğe dayanarak, istihdamı zorunlu personellerin meslek odasından herhangi bir belge almasına gerek olmadığını, kendileriyle yapılacak sözleşmenin yeterli olduğunu savundukları duyumlarını almaktayız. Bu girişim yasalara aykırı keyfi bir uygulamadır. Amaç, sizleri meslek örgütlerinizle ayrıştırmak,  özlük haklarınız ile ücretleriniz için yapılan mücadeleyi boşa çıkarmaktır.  Nihai hedef ise sizleri asgari ücrete mahkûm etmektir.

Buna İzin Vermeyeceğiz!

Meslek odaları dayanağını Anayasa`dan alan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleridir. En önemli görevleri üyelerinin hak ettiği ücret ve özlük haklarının korunmasını sağlamaktır. Mesleğin icrasıyla ilgili uyguladığımız kurallar mesleki mevzuatımızın gereğidir. Yani güncel oda üyelik belgesinin alınması, sözleşme şartlarının Odalar tarafından belirlenmesi ve çalışma izni verilmesi kuralı mesleki mevzuatımızın gereğidir.

Bu Uygulama Sahte Mühendisler ve Veteriner Hekimlerin Türemesine Neden Olacaktır!

Bilindiği gibi gıda ve gıda ile temas eden ürün üreten firmalarda zorunlu olarak istihdam edilmesi gereken çalışanlar bu haklarını meslek örgütlerimizin mücadelesi sonucu kazanmıştır. Bu çalışma Odadan belge almayı ve takibini Odaların yapmasını sağlıyordu. Mevzuatı yanlış yorumlama ile uygulanmaya çalışan bu düzenleme meslektaşlarının haklarını güden bir organ olarak Odaları aradan çıkarmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, bu uygulama, Odaların gözetim ve takibini ortadan kaldırdığı için, piyasada sahte diplomalı mühendis ve Veteriner hekimlerin türemesine neden olabilecektir.

Mesleğimizin Geleceğine Sahip Çıkmak İçin Birlikte Mücadele Edelim!

Değerli üyemiz, bu konuda gelecek tekliflere birlikte karşı duralım, mesleğimizi ve geleceğimizi üçüncü kişilerin insafına bırakmayalım. Mevzuatımız konusunda bilgilenmek için meslek odasından yardım isteyelim. Topluma gıda güvenliği konusunda hizmet veren mesleklerin örgütleri olarak yaptığımız işbirliğinde sizin de yanımızda olmanız bizi güçlü kılacaktır.  Saygılarımızla

GÜVENLİ GIDA PLATFORMU BİLEŞENLERİ

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

TVHB İstanbul Veteriner Hekimler Odası

 

Dosyalar

İstihdamı Zorunlu Personel Bilgilendirme (187 KB) (13.03.2014 23:40:49)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 830

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME