KMO

KAĞITHANE`DE YAŞANAN ÇEVRE KİRLİLİĞİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 22.04.2014  Güncellenme Zamanı: 22.04.2014 16:52:01  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.04.2014 16:41:32

21 Nisan 2014 tarihinde Kağıthane Cendere Caddesinde bulunan bölge halkının sağlını tehdit eden fabrika hakkında yaptığımız basın açıklamasına bölge halkının yoğun katılımı ile gerçekleştirdik.

21 Nisan 2014 tarihinde Kağıthane Cendere Caddesinde bulunan bölge halkının sağlını tehdit eden fabrika hakkında yaptığımız basın açıklamasına bölge halkının yoğun katılımı ile gerçekleştirdik.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile ortak hazırladığımız basın metnini Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Başkanımız Emine Girgin okudu.

"Zehirli hava solumak istemiyoruz" , " Kısır olmak istemiyoruz" , "Kanser olmak istemiyoruz" sloganlarının atıldığı basın açıklamamız konu hakkında en kısa sürede suç duyurusunda bulunacağız bilgisi verilerek sonlandırıldı. 

Basına ve Kamuoyuna;

KANSEROJEN VE MUTAJEN MADDE İÇEREN EMİSYONLARI İLE KAĞITHANE HALKININ SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAN PLASTİFAY FABRİKASININ FAALİYETİ DERHAL DURDURULMALIDIR.

Plastifay Kimya Endüstrisi A.Ş. firmasına ait tehlikeli kimyasal madde üretimini gerçekleştiren Plastifay fabrikası, kontrolsüz emisyonları nedeniyle Kağıthane halkının sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını ihlal etmektedir.

T.C. Anayasası 56. Maddesi‘ne göre "Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir." Bizler bugün sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı savunmak için, kanserojen ve mutajen maddeler içeren emisyonları ile sağlığımızı tehdit eden Plastifay fabrikasının faaliyetinin derhal durdurulması talebimizle burada toplanmış bulunuyoruz.

Plastifay fabrikasında kullanılan plastikleştirici kimyasalların kontrolsüzce atmosfere salınımı, çevre kirliliğinin oluşması yanında, fabrikada çalışanlar ve çevresinde çalışan ve yaşayanlar açısından oldukça büyük bir tehlike taşımaktadır. Üretimi yapılan plastikleştirici kimyasalların (Ftalat tipi plastifiyanlar (DOP (Dioktil Ftalat), DINP (Diisononil Ftalat), DIDP (Diisodesil Ftalat), DBP (Dibutil Ftalat), DIBP (Diizobütil Ftalat) v.b), Adilat tipi plastifiyanlar, yumuşatıcılar v.b) malzeme güvenlik bilgi formlarında açıkça insan sağlığına zararlıdır ifadesi yer almaktadır. Bu kimyasallar kolay uçucudur, kullanılırken kesinlikle solunmamalı, temas edilmemeli, uygun ortam havalandırması sağlanmalı, gelişigüzel atmosfere salınmamalı, depolamada tam sızdırmazlık sağlanmalıdır. Tesiste yapılan denetimlerde, uygunsuz malzeme depolaması yapıldığı, üretim sırasında hammadde ve üründen kaynaklı kokunun dağılımını önleyici tedbirlerin tam olarak alınmadığı ve üretim alanı dışında da koku hissedildiği tespit edilmiştir.

Fabrikada üretilen kimyasal maddeler, zararlı kimyasal sınıfındadır ve insan sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır. Hamilelikte anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ve cinsel, zihinsel ve fizyolojik gelişim bozukluklarına sebep olabilir. Üreme sistemini bozucu risk olasılığı, solunum yolu, göz ve deri tahrişi etkileri bulunmaktadır. Ftalatların yapısındaki toksik bileşenler hormon bozukluklarına da neden olmaktadır. Malzeme güvenlik bilgi formlarındaki bu uyarıların yanı sıra fabrika çevresinde yaşayan ve çalışan dolayısı ile fabrikadan kaynaklanan emisyona maruz kalan insanlarda baş ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı gibi sağlık problemleri görülmektedir.

Ürün yelpazesi insan sağlığına böylesi tehlikeli maddeler içeren bir fabrikanın yerleşim birimlerinin yakınında kurulu olması başlı başına bir tehdit iken, Plastifay fabrikasının çevre ve iş güvenliği mevzuatları uyarınca alması gereken önlemleri yerine getirmeyerek faaliyetini sürdürmesi bir cinayettir. Başta fabrikada çalışanlar olmak üzere, fabrikanın çevresindeki yerleşim yerlerinde ikamet edenler, iş merkezlerinde çalışanlar, çocuk parkı ve yürüyüş parkurunu kullananların ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya olduğu ortadadır. Hava emisyonlarına maruziyetin insan üzerindeki etkilerinin yanında, bu kimyasallar sudaki organizmalar için de zehirlilik özelliği taşımaktadır.

1998 yılından itibaren Kağıthane halkı Plastifay fabrikasından kaynaklanan koku emisyonları nedeniyle, yüzlerce şikayet dilekçesi toplamış ve defalarca kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Kağıthane Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kağıthane Belediyesi, BİMER v.b kurumlara başvurmuştur. Ancak yapılan tüm başvurulara rağmen, Plastifay Fabrikası üretim proseslerinde oluşan koku emisyonunu havaya salarak faaliyetini sürdürmeye devam etmekte ve çevre ve halk sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, Plastifay Fabrikası hakkında, tehlikeli maddeler içeren emisyonları havaya vererek çevre kirliliği oluşturması ve gerek fabrika çalışanları gerekse fabrika çevresinde yaşayan, çalışan halkın sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olması nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımızı açıklıyoruz. Plastifay fabrikasının faaliyeti durdurulup, gerekli önlemlerin alınarak, tesisin çevre ve insan sağlığını tehdit eden etkilerinin ortadan kaldırılması sağlanana kadar faaliyetine başlamaması ve alınacak önlemler ile sorunun çözümünün teknik olarak mümkün olmaması durumunda ise tesisin çevresel açıdan tüm önlemleri alınarak kapatılması talebimizin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Okunma Sayısı: 1085

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME