KMO

15. TEKSTİL TEKNOLOJİSİ VE KİMYASINDAKİ SON GELİŞMELER SEMPOZYUMU BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2015  Güncellenme Zamanı: 10.03.2015 16:11:29  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.02.2015 15:55:28

15.TEKSTİL TEKNOLOJİSİ VE KİMYASINDAKİ SON GELİŞMELER SEMPOZYUMU

BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli Üyemiz,

Değerli Basın Mensupları,

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi`nin,30 yıldır her iki senede bir geleneksel olarak düzenlediği "Tekstil Teknolojisi ve Kimyasındaki Son Gelişmeler Sempozyumu"nun on beşincisi bu kez 14-15-16 Mayıs 2015 tarihlerinde Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi işbirliği ile ulusal düzeyde "Ekoloji , Ekonomi , Verimlilik ve İnsan" temasıyla Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

Sempozyumda bu yıl;

Lif ve Polimer teknolojisindeki gelişmeler

Kumaş üretim teknolojisindeki gelişmeler

Tekstil terbiyesi ve kimyasındaki gelişmeler

Tekrarlanabilirlik

Standartlar

Markalaşma ve Patent

İş sağlığı ve güvenliği

Sektördeki insan kaynağı

başlıkları ele alınacaktır. Bu başlıklarla ilgili olarak Ar-ge proje merkezleri, araştırmacılar, akademisyenler, teskstil makina imalatçıları ve tekstil boya-yardımcı kimyasalları sektöründe faaliyet gösteren öncü firmaların değerli bildiri sunumları gerçekleştirilecektir.

Yıllık dünya ticaretinin, günümüzde 18 Trilyon ABD Dolarını aştığı bilinmektedir (İhracat rakamları esaslıdır). Bu büyüklük içinde Tekstil ve Hazır Giyim sektörlerinin payı % 4,2 civarındadır. Bu iki sektörde dünya sıralamasına bakıldığında Türkiye‘nin 7 ve 8 nci sıralarda olduğu görülmektedir. Yine bu iki sektörde yıllık ihracat toplamımız 17,5 Milyar ABD Dolarıdır. Toplam kayıtlı çalışan sayımız olan 12,7 Milyon insanımızın yaklaşık Dokuzyüzbini (% 7,2) bu iki sektörde çalışmaktadır.

Tekstil sanayisinin ülke ekonomisi ve dünya pazarındaki etkinliğini sürdürmesi, bu etkinliğin yeni alanlara ve ürünlere yayılması; tekstil makineleri ve teknolojileri üretimiyle AR-GE çalışmalarına gerekli önem verilmesiyle ve dünya ölçeğinde marka haline gelmeyi sağlayacak yenilik ve farkındalıkların geliştirilmesiyle mümkün olacaktır.

Tekstil sektörü, inovasyonla biçimlenen bir vizyon ile bugünkü sıkıntılarını aşarak varlığını koruma ve güçlendirme donanım ve yetisine sahiptir.  Tekstil Bursa`nın kimliğine işlemiştir, bu sebeple sektörü şehrimizde ve ülkemizde olması gereken yere getirmek için üniversite, sanayi, meslek kuruluşları arasında oluşturulacak işbirliği ile tekstildeki sorunların çözümü noktasında tüm dinamiklerimize görevler düşmektedir.

Bu sorunların giderilmesinde bir basamak olduğu değerlendirilen ve 30 yıldır her iki yılda bir kez düzenlenen Sempozyumu`nun 15‘incisi, TMMOB Kimya Mühendisleri ve TMMOB Tekstil Mühendisleri Odaları tarafından yaşamış olduğumuz bu kritik günlerde düzenlenecektir. Bu Sempozyum, Tekstil Teknolojisi ve Kimyası ile ilgili yenilik, deneyim, bilgi, iş gücü, emek  ve sorun ile çözümlerine yönelik uygulamaların paylaşılması amacıyla yapılacaktır. Ayrıca TMMOB`nin ülkenin sanayi sektörlerinde ne denli yol gösterici ve yenilikçi bir konumda olduğununda vurgulanacak olması açısından ayrıca önem arz etmektedir.

Son olarak "Tekstil Sektörünün Yapısal, Teknolojik ve Ekonomik Durum Değerlendirmesi" konulu panel ile desteklenecek olan sempozyumumuza resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, Arge proje merkezleri, akademizyen ve sanayici şeklinde tüm sektör paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte, tekstil sektörünün acil çözüm bekleyen sorunları için çözüm önerileri, güncel sektörel gelişmeleri ve yenilikleri içeren bir yol haritası elde edileceğine inanmaktayız.

Saygılarımızla,

 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

 

Okunma Sayısı: 629

Bursa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME