KMO

ÇİMENTO FABRİKASINDA İŞ CİNAYETİ

    Yayına Giriş Tarihi: 25.05.2015  Güncellenme Zamanı: 07.02.2018 16:29:51  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.05.2015 14:13:11

24 Mayıs 2015 Pazar günü Ankara’dan gelen bir haber hepimizi derinden üzdü. Ankara’nın Kazan ilçesinde bulunan Bolu Çimento Fabrikasında üzerlerine kızgın malzeme dökülmesi sonucu meslektaşımız Güney Bölge Şubemiz üyesi Kimya Mühendisi Haluk Bilge ile birlikte 3 emekçi hayatını kaybetti, 2 emekçi de yaralandı.

24 Mayıs 2015 Pazar günü Ankara`dan gelen bir haber hepimizi derinden üzdü. Ankara`nın Kazan ilçesinde bulunan Bolu Çimento Fabrikasında üzerlerine kızgın malzeme dökülmesi sonucu meslektaşımız Güney Bölge Şubemiz üyesi Kimya Mühendisi Haluk Bilge ile birlikte 3 emekçi hayatını kaybetti, 2 emekçi de yaralandı.

İddiaya göre çimento kazanındaki tıkanıklık açılmaya çalışırken, siklonlarda biriken yüksek sıcaklıktaki maddenin işçilerin üzerine dökülmesi sonucu Haluk Bilge, Orhan Özer, Bayram Altın olay yerinde hayatını kaybetti, Enis Oymak ve Yasin Yıldırım yaralı olarak kurtuldular.

Son dönemlerde devletin oluşturduğu işçi sağlığı ve iş güvenliği politikası, kar hırsı güdülerek gerekli sağlık ve güvenlik önlemlerini almaktan imtina eder halde, iş cinayetlerini azaltmak yerine artırıyor. İstatistiklere baktığımız zaman genel olarak her yıl yaşanan işçi ölümleri bir önceki yıldan fazla oluyor. İşçinin sağılığından çok üretimin sağlığını düşünen sermaye, kar hırsı nedeniyle işçi ölümlerine davetiye çıkarıyor.

Yaşanan iş cinayetleri sistemin bizleri mavi - beyaz yaka diye ayırarak farklı gösterme çabasına karşın sömürülürken de katledilirken de birlikte olduğumuzu gösteriyor. Bir bütün olarak işçi sınıfı "kader" denerek, iş cinayetleri ile katlediliyor. Sermayenin kar hırsı, devletin izlediği yanlış ve eksik İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği politikası, en son Bolu Çimento Fabrikası`nda da görüldüğü üzere, bizleri ayırt etmeden öldürüyor. Ölen biziz öldüren sermaye. 

 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Okunma Sayısı: 357

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME