KMO

ALKOL ÜRETİMİNDE DENETİMSİZLİK VE FİYAT POLİTİKALARI HALKIN CANINA KAST EDİYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 10.11.2015  Güncellenme Zamanı: 10.11.2015 12:31:50  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.11.2015 10:19:25

Geçtiğimiz haftalarda 28 kişinin hayatını kaybettiği haberlerini kaygıyla izliyoruz. Sahte içki üretimi, denetimsiz alkol üretimi, satışı ve devletin toplumu muhafazakarlaştırma politikalarına bağlı alkol satışına getirdiği yüksek vergiler ve kısıtlamalar can alıyor.

ALKOL ÜRETİMİNDE DENETİMSİZLİK VE FİYAT POLİTİKALARI
HALKIN CANINA KAST EDİYOR!

Geçtiğimiz haftalarda kaçak içki nedeniyle 28 kişinin hayatını kaybettiği haberlerini kaygıyla izledik. Sahte içki üretimi, denetimsiz alkol üretimi, satışı ve devletin toplumu muhafazakarlaştırma politikalarına bağlı alkol satışına getirdiği yüksek vergiler ve kısıtlamalar can alıyor.

Devlet yüksek vergilendirme ile evde alkol üretimini özendiriyor! Yüksek vergilerle artan alkol fiyatları kalpazanları sahte içki üretmeye teşvik ediyor. Kaçak içki yapımında kalpazanların kullandığı etil alkol (etanol) ve özellikle metil alkol (metanol) ölümlere ve sakatlanmalara davetiye çıkarıyor. Bu iki bileşik sinir sistemi üzerinde benzer etkilere sahip olmasına karşın, vücuda alındıktan sonra oluşan yeni kimyasal bileşenlerin zehirlilikleri farklıdır ve metil alkolün meydana gelen metabolitleri hızlı zehirlenme tehlikesini oluşturur. Metil alkolün ve etil alkolün vücuttaki reaksiyonları şu şekildedir:

Etil alkol; alkol dehidrojenaz enzimi ile asetaldehite, ardından da aldehit dehidrojenaz enzimi ile asetaldehit, vücutta da kullanılabilen asetik aside dönüşür.

Metil alkol; vücutta ilk olarak formaldehite dönüşür; yarılanma ömrü oldukça kısa olan formaldehit ise hızla toksik özellikleri olan formik aside dönüşür.  Formik asit de görme bozukluklarına ve ölüme sebebiyet veren metabolik asidoza sebep olur. 

Alkol üretimi esnasında kullanılan fermantasyon adımında, koşullar ve fermantasyon sıvısındaki farklılıklar üründe oluşacak olan uçucu bileşiği etkiler. Bu koşullara bağlı olarak da metil alkol oluşması söz konusu olabilir.

Ayrıca, fermantasyonun ardından gerçekleştirilen damıtma prosesi (destilasyon) ile alkoldeki uçucu bileşik oranı oldukça artar. Rakı üretiminde de oluşan uçuculardan en toksik olanı metanoldür. Metanolün kaynama noktası (64ºC), etanolün kaynama noktasından (78ºC) düşüktür ve bu özelliği ile damıtma esnasında nihai üründen ayırılarak uzaklaştırılabilir. Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliğine göre rakıda metanol miktarı hacmen % 100 alkolün hektolitresinde 150 gramdan fazla olmamalıdır.

Metanol zehirlenmesinde ana tedavi, kusturma sonrasında etanol alımıdır. Bu iki alkol yarışmacı substratlar olarak davrandığı için sahte içkinin tedavisi gerçek içkidir denilebilir. Elbette bu müdahale doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Bahsi geçen politikalar nedeniyle alkollü içkiler, AKP döneminde artan vergilerle caydırıcı hale getirilmeye çalışılmaktadır. 2015 yılı başında rakının maktu vergisi yüzde 21 artışla, 89.11 liradan, 107.72 liraya yükseltilmiştir. Tekel, özelleştirilmeden önce kaçak üretimin önlenmesi için etanol satışı daha kontrol altında ve devlet denetimindeyken, bugün her yerde bu uçucu kimyasallara kolayca ulaşılabiliyor. Özellikle metanolün alımı ve satımı için sektörel denetim ve ceza artırılmalıdır. Artan fiyatlar, denetimsiz üretimin önünü arz-talep üzerinden açmıştır. Denetimsiz satışlar da, halkın canına mal olmuştur. Denetimsiz satışlar, kaçak üretimin önüne geçilmezse "kaçak içki"den hayatını kaybeden vatandaşların sayısı artacaktır. Konu ile ilgili yetkilileri önlem almaya davet ediyor, halkımızı da bu kaçak ürünleri tüketmemeleri konusunda uyarıyoruz.

 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Yönetim Kurulu 

 

Dosyalar

Basın Açıklaması (158 KB) (10.11.2015 10:25:58)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 731

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME