KMO

KHK`LAR İLE HUKUKSUZCA İHRAÇ EDİLENLER İŞLERİNE İADE EDİLSİNLER!

    Yayına Giriş Tarihi: 09.05.2017  Güncellenme Zamanı: 09.09.2017 15:47:54  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.05.2017 11:44:40

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Nuriye Gülmen defalarca işkence ile gözaltına alınmış ancak “işimi geri istiyorum” diyerek haklı ve kararlı mücadelesini sürdürmüştür. Mücadelesine yine KHK ile ihraç edilen öğretmen Semih Özakça da katılmış ve bugün itibarı ile direnişlerinin 182. ve açlık grevlerinin ise 62. günü! Dostlarımız haklı, onurlu direnişlerinde tüm varlıkları ile mücadeleyi sürdürüyorlar. Talepleri ise gayet net: “İşlerini geri istiyorlar…”

Basına, Kamuoyuna, Yetkililere Sesleniyoruz!

Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamuda iktidar odaklı bir yapılanma gerçekleştirilmekte ve emekçiler haksız bir şekilde işlerinden edilmektedir. Bu haksız işsizleştirme, kamuyu hiçleştirme operasyonları son bulmalı; hiçbir kanıta, veriye, akla dayanmayan sebeplerle işinden edilenler işlerine iade edilmelidir.

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Nuriye Gülmen defalarca işkence ile gözaltına alınmış ancak "işimi geri istiyorum" diyerek haklı ve kararlı mücadelesini sürdürmüştür. Mücadelesine yine KHK ile ihraç edilen öğretmen Semih Özakça da katılmış ve bugün itibarı ile direnişlerinin 182. ve açlık grevlerinin ise 62. günü! Dostlarımız haklı, onurlu direnişlerinde tüm varlıkları ile mücadeleyi sürdürüyorlar. Talepleri ise gayet net: "İşlerini geri istiyorlar…" 

Açlık grevinde 60 gün sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ve ne kadar kritik bir eşik olduğu sağlık örgütleri tarafından paylaşılmaktadır. Semih de Nuriye de direnişleri süresince ciddi düzeyde kilo vermiş, hareketlerinde yavaşlama olmuş ve dün itibarı ile Nuriye`nin kötü hissetmeye başladığı bilgisini almış bulunmaktayız. Büyük bir kararlılıkla haksızca ihraç edildikleri işlerini geri isteyen dostlarımızın gün gün gözlerimiz önünde erimesine seyirci kalamayız. Bizlere düşen, bu mücadeleyi, dayanışmayı büyütmek, dostların seslerine ses olmaktır.

 

Fotoğraf: Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak için Kadıköy`de Barış İçin Akademisyenler`in başlattığı dönüşümlü açlık grevine ziyaretimiz

Yetkililere, gelişigüzel uygulamaları ile coğrafyamızı bataklığa sürüklemiş olan iktidara sesleniyoruz: "Artık yeter!" Hukuksuzca gerçekleştirilen uygulamalar son bulmalıdır. Haksızca işlerinden edilen eğitim emekçileri, kamu emekçileri işlerine iade edilmelidir! Halihazırda kocaman bir kabristana dönmüş ülkemizde daha fazla ölüm, hak gaspı, zulüm istemiyoruz.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça`nın hepimiz için sürdürdükleri direnişlerini selamlıyoruz. Yetkilileri bu hukuksuzluğu bir an önce sonlandırmaya çağırıyoruz.

İşi, emeği için Türkiye`nin dört bir yanında nöbette olan, direnişte olan tüm dostlara selamlarımızla.

Zorbalığa karşı vicdan, grilere karşı renkler, ölüme karşı yaşam, akıldışı uygulamalara karşı bilim ve baskılara karşı direniş kazanacak. Bizler bu haklı mücadelenin yanındayız...

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Okunma Sayısı: 238

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME