KMO

BASINA VE KAMUOYUNA,

    Yayına Giriş Tarihi: 24.05.2017  Güncellenme Zamanı: 09.09.2017 15:47:31  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.05.2017 12:50:55

23 Mayıs’ta Kadıköy Khalkedon Meydanında ve Beşiktaş’ta yapılan ve demokratik bir hak olan basın açıklamasına kolluk kuvvetleri orantısız bir şekilde saldırmıştır. Bu saldırılar sonucu Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı S. Selin Top’un da içinde olduğu 28 kişi işkence ile gözaltına alınmıştır.

ŞUBEMİZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SELİN TOP DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, darbeyi fırsat bilen AKP devleti, kamuda çalışan tüm muhalifleri hukuksuz bir şekilde çıkardığı "Kanun Hükmünde Kararnameler" eliyle işlerinden etmiş, darbe ile FETÖ ile ilgili bulunmayan ve bulunması mümkün olmayan binlerce emekçiyi açlığa mahkum etmiştir.

Faşizme, antidemokratik uygulamalara, özgürlük düşmanlarına karşı sözünü hiçbir zaman sakınmayan, ihraç edilen emekçiler sokaklarda "İşimi Geri İstiyorum!" diyerek direnişe geçmiştir.

Hukuksuz bir şekilde açığa alınan akademisyen Nuriye Gülmen ve ihraç edilen öğretmen Semih Özakça 197 gündür bu hukuksuzluğa karşı Ankara`da direniyor. 76 gündür ise direnişlerini açlık grevi şeklinde yürütüyorlardı. Nuriye ve Semih Pazar gecesi evlerine yapılan baskınla gözaltına alınarak, "tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri" gibi akıl ve mantık dışı bir gerekçeyle tutuklandılar. Bu hukuksuz duruma tepki göstermek ve  Nuriye‘ye ve Semih`e destek olmak için, 23 Mayıs`ta Kadıköy Khalkedon Meydanında ve Beşiktaş`ta yapılan ve demokratik bir hak olan basın açıklamasına kolluk kuvvetleri orantısız bir şekilde saldırmıştır.  Bu saldırılar sonucu Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı S. Selin Top`un da içinde olduğu  28 kişi işkence ile gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alan emniyet yetkilileri "izinsiz gösteri, terör propagandası" şeklinde suçlamalar yöneltmişlerdir. Biz biliyoruz ki basın açıklaması yapmak anayasal bir haktır ve izin almak gerektirmez. Anayasal bir hak olan, "yaşama hakkını", "çalışma hakkını" talep etmek suç değildir, terörle ilişkilendirilemez. Ancak anayasal hakları için sokağa çıkan insanlara saldırmak, onları işkenceyle gözaltına almak terörle ilişkilendirilebilir. Bunun adı açıkça polis terörüdür.

Her zaman kadın, emek, ekoloji, özgürlük mücadelesinde yer almış olan Yönetim Kurulu Başkanımız Selin Top`un ve demokratik hakkını kullanan tüm arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. Bugün itibariyle açlık grevlerinin 76. gününde ve hala tutuklu olan Nuriye`nin ve Semih`in özelinde hukuksuz bir şekilde kamudan ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmelerini talep ediyoruz!

Yaşasın Nuriye ve Semih!

Selin Top Yalnız Değildir!                       

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Okunma Sayısı: 530

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME