KMO

ŞUBE BAŞKANIMIZ OSMAN NURİ PİLGİR `KUŞ CENNETİ`NE SİYANÜR TEHDİTİ` HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 26.08.2019  Güncellenme Zamanı: 26.08.2019 09:37:47  Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.08.2019 09:35:54

Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Pilgir, Kavak ve Havza‘da Kanadalı Eldorado şirketi tarafından yapılacak altın arama çalışmasında ‘siyanür‘ kullanılacağını belirterek, "Vücuda alındığı takdirde 0,2 gramı bile 70 kiloluk bir insanı çok kısa sürede öldürebilir. Bu durum Kuş Cenneti‘ne göç yoluyla gelen kuşlar için de büyük bir tehdit" dedi.

AĞIR HASARLARA NEDEN OLUR

Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Pilgir, Samsun`un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları`nda bin 975 hektarlık alanda yapılacak altın aramasında kullanılacak siyanürün bölgede ağır hasarlara neden olacağını belirtti.

SİYANÜRLE ARAMA YAPACAKLAR

Şahin Dağları`nda yapılacak olan bu çalışmanın insana ve doğaya zarar verecek bir faaliyet olduğunu vurgulayan Pilgir, "Öncelikle ne yaptıklarını görmemiz lazım. Değişik bir maden aramasına mı girecekler? Yoksa Kanadalı şirket söylendiği gibi altın mı arayacak? Eğer öyleyse burada siyanür devreye girecek" dedi.

SİYANÜR=ZEHİR DEMEKTİR

Siyanürün, karbon atomuna bağlanmış azot atomu içeren zehirli bir madde olduğunu ifade eden Pilgir, "Genelde madencilikte, çeşitli cevherlerin arıtılmasında ve saf olarak elde edilmesinde alınıyor. Piyasada hidrosiyanik asit olarak da satılabiliyor. Siyanür son derece elektromanyetik kimyasal madde.  Vücuda alındığı takdirde 0,2 gramı 70 kiloluk bir insanı çok kısa sürede öldürebilir" dedi.

DİNAMİT DE PATLATACAKLAR

Altın madeni sondajının doğaya, insana ve çevreye zarar verecek bir çalışma olduğunu vurgulayan Osman Pilgir, cevherin çıkarılmasında ise dinamit kullanıldığını belirtti. Pilgir, " Dinamit patlatıldıktan sonra havuzu oluşturup siyanürle altını saflaştırarak alma işlemi yapılıyor. Bunun neticesinde ortaya ağır metaller meydana geliyor. Biz doğamıza, şehrimize, insanımıza, zarar verilmesini istemiyoruz. Zehir ile ilaç arasındaki farkı doz belirliyor" diye konuştu.

KUŞLARIN GÖÇ YOLUNUN ÜZERİNDE

Osman Pilgir, siyanürün vücuda fazla miktarda alınmasının ölümle sonuçlanacağını, azar azar vücuda alınırsa bile kronik zehirlenmeye sebep olacağı için ağır hasarlara sebep olacağını da vurguladı. Samsun`un,  kuşların tam göç yolu üzerinde olduğunu ve gidiş güzergahları üzerinde en ufak su göletlerine iniş yaptıkları zaman da zarar göreceklerini söyleyen  Pilgir, arama çalışmalarının yapılacağı bölgede su sıkıntısının da yaşanacağını belirtti. Pilgir, "Çevre halkı tarımsal alandan dolayı zarar görecek.  Bu altın çıkarma işlemi yapılırken suya ihtiyaç olacak ve bu bölgede su sıkıntısı yaşanacak.  Dünyanın neresinde siyanür kullanıldıysa orada yer altı sularına zarar verilmiştir. Şimdi biz niye böyle bir zararı sırtımıza alalım? Biz kimya mühendisleri odası olarak kesinlikle ve kesinlikle bu maden araştırmasının ülkeye hiçbir faydası olmayacağını iddia ediyoruz" görüşünü dile getirdi.

SAMÇEP KAVAK‘A GİDECEK

Bu çalışmanın yapılması için resmi bir açıklama gelmesi gerektiğine dikkat çeken Pilgir,  "Bu konudaki sis perdesi de böylece kalkacaktır. O zaman biz genel görüşümüze bildiririz. Böyle bir pozisyonda Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) ile beraber bölgeyi incelemeye mutlaka gideceğiz" dedi.

İlgili basın açıklaması Samsun Gazetesinde yayınlanmıştır.

Bağlantılar: 
https://www.samsungazetesi.com/samsun-haber/kus-cenneti-nesiyanur-tehdidi-samsun-haberleri-h1218494.html
 

Okunma Sayısı: 121

Samsun Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME