KMO

SALGIN SÜRECİNDE DEZENFEKTAN KULLANIMINA DÖNÜK UYARILAR

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2020  Güncellenme Zamanı: 13.03.2020 17:11:22  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.03.2020 17:11:14

Çin’de ortaya çıkan ve ardından İtalya ve İran’da hızla yayılan Korona virüsü (COVID19) ile ilgili İKİ vaka Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Halk arasında paniğe neden olmaması ve yanlış bilgilerin yayılmaması için kamu yetkilileri bu süreci şeffaf yürütmelidir.

Bireysel ve kamusal önlemlere odaklanılması gerekirken, vakanın duyulması ile birlikte bazı vatandaşlar gıda stoklamaya, bazı satıcıların da kolonya ve dezenfektan ürünleri faydacı bir anlayışla yüksek fiyatlarla satmaya başlamıştır. 

KMO İstanbul Şube olarak kritik önemdeki küresel salgın (pandemi) ile ilgili, ilgili kurumların (DSÖ, TTB, Sağlık Bakanlığı) uyarılarına ek olarak meslek alanımızla ilgili bazı hususlarda kamuoyunu bilgilendirmeyi gerekli görüyoruz:

Dezenfektan ve alkol stoklarının azalması ile özellikle merdiven altı diye tabir ettiğimiz üreticilerin, uygun olmayan kimyasalları içeriğine kattıkları dezenfektanlar üreterek piyasaya sunma riskleri bulunmaktadır. El dezenfektanlarında kullanılan izopropil alkol ve etil alkol yerine metil alkol vb. kullanılması sonucunda cilte teması ve solunması ile toksik etkilere yol açabilir. Miktarına bağlı olarak bu etkiler uzun sürede görülüp, ilk anda anlaşılmayabilir. Yetkililerin bu konuda proaktif tedbirleri almaları önemlidir. Dezenfektan alırken, aldığımız yere, etiket bilgisine vb. dikkat etmemiz son derece elzemdir.

- Kişisel temizlik ve hijyen için su ve sabun kullanmak yeterlidir. Ellerinizi sabunlu su ile daha sık yıkayın.

- Kolonya ve diğer dezenfektan ürünleri su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda kullanılabilir. Su ve sabun var ise kolonya kullanmaya ihtiyaç yoktur.

- Aşırı kolonya kullanımı cildi tahriş eder. Çocuklarda ve hassasiyeti olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

- Ellerde yara var ise alkol kullanılmamalıdır.

Kolonya %70-80 Etil alkol içeren çözeltidir. İçine çeşitli koku verici maddeler eklenmiştir.

El dezenfektanları ise İzopropil alkol çözeltisidir.

Her iki tipteki alkol temin edilebiliyorsa evde kendi kolonya ve dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz.

Hem kişisel hijyen için, hem ev temizliğinde aşırı malzeme kullanmak tehlikelidir. Daha fazla temizlik ürünü, daha fazla hijyen anlamına gelmemektedir. Aşırı temizlik malzemesi kullanmayın, eski alışkanlığınızda temizlik yapmak yeterlidir.

Sanal medyada dolaşan formül ve reçetelere itibar etmeyiniz. Bilmediğiniz temizlik malzemesini kullanmayınız. Sabun ve su ile temizlik yeterlidir. Evimizde kullandığımız tehlikeli kimyasallarla ilgili daha detaylı bilgi için broşürümüzü incelemenizi öneririz:

BROŞÜR İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası

 İstanbul Şube Yönetim Kurulu  

Okunma Sayısı: 6686

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME