KMO

PATLAMAMIŞ HAVAİ FİŞEK VE DİĞER PATLAYICILARIN TAŞINMASI SIRASINDA MEYDANA GELEN PATLAMA ÜZERİNE TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASININ AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 09.07.2020  Güncellenme Zamanı: 09.07.2020 16:31:30  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 09.07.2020 16:31:24

09.07.2020 tarihinde Sakarya ili Hendek ilçesinde Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında birkaç gün önce meydana gelen patlama ve yangın sonrası işletmede bulunan patlamamış havai fişek ve diğer kimyasal maddelerin jandarma eşliğinde meskun bir mahale getirilip imha edilmesi amacıyla indirilmesi sırasında meydana gelen patlamada üç jandarma eri hayatını kaybetmiş altı yurttaşımız da yaralanmıştır.

Daha önce de uyardık bir kez daha uyarıyoruz; tehlikeli kimyasallarla, patlayıcılarla çalışmak için öncelikle yasa ve yönetmeliklerin titizlikle uygulanması gereklidir. Bilimsel esasları dikkate almak gereklidir, uzmanlık gerektiren her işte olduğu gibi uzmanlarla çalışmak gereklidir.

Patlama ve yangın sonrası geriye kalan havai fişek ve diğer tehlikeli kimyasal malzemelerin taşınması doğru değildir. Bu malzemeleri yüksek sıcaklık ve ısıya maruz kaldıkları için güvensiz patlayıcı olarak değerlendirilirler. Bunların taşıma emniyeti yoktur. Yapılması gereken bunların yerinde ya da çok yakın bir alanda imha alanında küçük miktarlarda imha edilmesidir. Taşımak başlı başına bir yanlıştır.

Arta kalan bu patlayıcıların taşınması zorunlu ise bu konuda yayınlanmış yönetmelik ve tüzüklerdeki hükümler gereğince  önlemler alınarak taşınmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu konuda yayınlanmış  önemli belge vardır. Bunların birincisi ADR yani Tehlikeli Maddelerin Kara Yolu İle Taşınması Yönetmeliği diğeri ise 1987 yılında çıkarılmış olan 87/12028 tüzüğü yani Tekel Dışı Bırakılan Patlayıcı Maddelerle Av Malzemesi ve Benzerlerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Saklanması, Depolanması, Satışı, Kullanılması, Yok Edilmesi, Denetlenmesi Usul ve Esaslarına İlişkin Tüzük` dür. Keza Patlayıcı Maddelerin Yok edilme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikde  de  patlayıcıların taşınma öncesi alınması gereken önlemleri anlatmaktadır.

Bu yönetmelik ve tüzüklerde tehlikeli maddelerin ve patlayıcıların taşınması sırasında alınması gerekli önlemler, taşıyıcıların özelliği, taşınan malzemelerin taşıma emniyetine uygun olarak ambalajlanması, taşımaya kimlerin ve hangi uzmanların nasıl nezaret edeceği gibi çok detaylı hükümler vardır. Örneğin eğer karabarut taşınıyorsa taşıma önce si en az %15 nemlendirilmesi gerektiği, taşıma için özel imal edilmiş taşıyıcı ile taşınması gerektiği, keza patlayıcıların tank ya da konteyner içerisinde taşınması gerektiği gibi. Bu tip taşıma işlemine muhakkak Tehlikeli Madde Güvenlik danışmalığı Sertifikasına sahip bu konuda uzmanlaşmış Kimya Mühendisi kişilerin nezaret etmesi gereklidir. 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 

Okunma Sayısı: 586

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME