KMO

HASTANELERDE YANGINLARIN YAŞANMAMASI İÇİN ACİL ÖNLEMLER ALINMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 22.12.2020  Güncellenme Zamanı: 22.12.2020 11:27:51  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 22.12.2020 11:27:24

Gaziantep`te SANKO Sani Konukoğlu Üniversitesi Hastanesi Kovid-19 yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklandığı düşünülen yangında 12 hasta yaşamını yitirdi.

SANKO Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, hastanenin Kovid-19 yoğun bakım ünitesinde 19.12.2020 tarihinde saat 04.45‘te yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan ve oksijen sisteminin etkilenmesi sonucu yangın çıkmıştır. Yoğun bakımda tedavisi süren diğer 14 hasta uygun yoğun bakımı olan hastanelere sevk edilmiştir.

Hastane personelinin ilk müdahalesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin çalışması sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alınırken yoğun bakım ünitesinde 8, başka bir hastaneye nakil sırsında ve başka hastanede 4 kişi olmak üzere 12 hasta hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralı olan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Üniversite Hastanesi‘nden yapılan açıklamada, sabah saatlerinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan ve oksijen sisteminin etkilenmesi sonucu yangın çıktığı ifade edilmiştir.

Covid- 19 salgını nedeniyle hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde oksijen terapisi amaçlı kullanılan cihazlar yaygınlaşmıştır. Bu cihazlardan en yaygın kullanılanları Yüksek Akış Nazal Oksijen Terapi Sistemi (HFOT/HFNO/HFNC) cihazlarıdır. Cihazlar oksijen, ısıtıcı, nemlendirici sıvı gibi yanıcı, yakıcı ve parlayıcı maddelerle çalıştığı için cihazın güvenli kullanımı çok önemlidir. Cihazın güvenli kullanımına yönelik T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Türkiye genelinde tüm hastanelere cihaz güvenliği ile ilgili bilgilendirme yazısı göndermiş yazının içeriğinde olası yangınlara karşı alınması gereken önlemler teknik olarak belirtilmiştir. 

Çıkan yangının nedeni bilirkişiler tarafından olay yerinin incelenmesi sonucu ortaya çıkacaktır ancak hastane yönetiminin yaptığı açıklamaya göre yangının cihazdan kaynaklandığı ve oksijenin yangının şiddetini artırdığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle hem cihaz hem de oksijen kullanımı ile ilgili teknik önlemlerin tekrar hatırlatılmasında fayda bulunmaktadır. 

HFNO/HFOT/HFNC oksijen terapi sistemi yeni bir teknolojidir ve yaygın kullanımının bu erken aşamasında yangın güvenliği önlemleri alınmazsa maalesef yangınlar oluşabilecektir. Cihazın yanlış kullanımı, nemlendirme haznesindeki sıvının ısıtıcı ile teması ve hastanın baş ve boyun bölgesinde oluşabilecek %25-30‘dan fazla oksijen konsantrasyonunun yangın/patlama riski oluşturabilecektir. Sistemde oksijen konsantrasyonunu azaltmak için oksijen / hava karıştırıcı kullanmak yangın riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü`nün yazısında belirtildiği gibi sistemin nemlendirme haznesine üreticisinin belirttiği sıvıdan başka sıvı kullanmamak, sıvıyı ısıtıcı hazne ile temas ettirmemek alınması gereken önlemlerdendir.

Bu önlemlerin yanı sıra hastanelerde depolama tanklarında bulunan sıvı oksijen ve ambulanslarda kullanılan oksijen tüplerinde sık yaşanan ve tedbir alınması gereken diğer bir husus sıvı fazla gaz faz arasındaki çek valfin arızalı olması durumunda, sıvı fazdan gaz fazına geçen oksijenin basıncının yaklaşık 700 kat artması sonucu patlamaya neden olabilmesidir. Bu olumsuz durumu önlemek için periyodik bakım prosedürlerinin eksiksiz uygulanması gerekmektedir.

Diğer önemli husus yağlı/kirli elle oksijen tüp vanalarına dokunmamaktır. Bu şekilde vanaya dokunmak patlamaya (ani yanma) neden olacağı için kullanıcılar oksijen tüpleri ile çalışırken iş eldiveni kullanmalıdır.

Hastaların yatak başında bulunan kanallardan ortama yayılacak oksijen kaçağı yakıcı bir gaz olan oksijeni ortamda muhtemel bulunabilecek alkol vb. yanıcı maddelerle elektrik ya da ısıtıcı gibi tutuşturucu kaynağı ile buluşturup yangına patlamaya neden olabilmektedir. Bu riski azaltmak için cihazların ve oksijen hatlarının periyodik bakımının yapılması gerekmektedir.

Yangınların çıkması için yukarda bahsedilen önlemlerin yanı sıra çıkan yangının etkisini azaltmak için Binaların Yangından Korunması Hakkındaki yönetmelik hükümlerinde bahsedilen, yatay kaçış yollarının oluşturulması, bu yolların sürekli açık tutulması ve yangından korunma ve söndürme için bina personelinden oluşturulan ekibin eğitilmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılacak yangın senaryosu ile bina tahliye ve söndürme konularında deneyim sağlamak var olan aksaklıkları müdahale yöntemlerini gözden geçirmek için her yıl tatbikat yapılması gerekir. 

Bu tür kazaların tekrar yaşanmaması için ülkemizdeki tüm hastane yönetimlerinin iş güvenliği önlemlerinin eksiksiz alınmasını sağlaması gerekmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kimya Mühendisleri Odası 47. Dönem 

Yönetim Kurulu 

Okunma Sayısı: 674

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME