KMO

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK GELENEKLERE AYKIRI REKTÖR ATAMASINI VE ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ŞİDDETİ PROTESTO EDİYORUZ !!!

    Yayına Giriş Tarihi: 02.02.2021  Güncellenme Zamanı: 02.02.2021 14:53:01  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.02.2021 13:34:46

Barışçıl Gösteri Hakkını Kullanan Öğrenciler Serbest Bırakılmalı, Boğaziçi Üniversitesinde ve Diğer Tüm Üniversitelerde Rektörler Seçimle Göreve Gelmelidir !!!

Akademik gelenekler ve demokrasi ilkeleri çiğnenerek Boğaziçi Üniversitesine daha önce  AKP yöneticiliği yapmış olan Melih Bulu atanmıştı. Bu durum; kamuoyunun, üniversite öğretim üyelerinin ve öğrencilerin tepkisine neden olmaktadır.

Akademisyeninden, öğrencilerine, çalışanından mezunlarına kadar üniversitenin bütün paydaşlarının tepkisine neden olan bu atama kimsenin içine sinmediği için haklı olarak demokratik ve barışçıl bir şekilde protesto edilmektedir.

Bu protestolardan rahatsız olan iktidar akla gelebilecek her türden manipülasyon ve şiddet yöntemiyle bu haklı protestoları bastırmaya çalışmaktadır.

Kampüs kapısına vurulan kelepçe ve öğrenci evlerine yönelik polis baskınlarıyla başlayan iktidar baskısı, şimdi de öğrencilerle ilgisi olmayan bir görselin   iktidar mensupları tarafından "İslam`a Hakaret" olarak gösterilip öğrenciler göz altına alınmakta ve tutuklanmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesine yapılan bu siyasi atama ilk değildir. "Tek adam" rejiminin ülkemizin tüm kurumlarını "parti devleti" anlayışıyla düzenleme çalışmalarının bir parçası olan; ihraçlar, siyasi kadrolaşma, idari baskılar ve hiçbir liyakati olmayan rektör atamaları ile üniversiteler iktidarın bilim dışı otoriter tahakkümü altına alınmaktadır.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası olarak üniversitelerine ve akademik geleneklerine sahip çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve öğretim üyelerini hedef alan polis şiddetini, bireylere yönelik ayrımcı ve dışlayıcı tutumu, ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan her türden yaklaşımı kınıyoruz. 

TMMOB

Kimya Mühendisleri Odası  47. Dönem YK 

Okunma Sayısı: 456

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME