KMO

DOĞALGAZ ZAMLARI CAN YAKIYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 03.09.2021  Güncellenme Zamanı: 03.09.2021 12:56:40  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 03.09.2021 12:50:32

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Ali Uğurlu’ nun doğalgaz zamları nedeniyle yaptığı açıklama:

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 1 Eylülden geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarına yine fahiş bir zam yaptı. Doğalgaz fiyatları artık alışkın olduğumuz üzere her ayın birinde yapılan zamlarla halkı canından bezdiriyor. Artan fahiş elektrik fiyatları ile artık elektrik kullanamayan halkımız doğalgaz zamları nedeniyle de önümüzdeki kış ne yazık ki çok üşüyecek. AKP hükümetlerinin enerjideki dışa bağımlılık sevdası nedeniyle enerji politikalarındaki tutarsızlıkların ve beceriksizliklerin faturası her zaman olduğu gibi bir kez daha halka kesildi.

Türkiye doğalgaz ihtiyacının neredeyse tamamını ithal etmektedir. Bu nedenle Dünya ölçeğindeki fiyat dalgalanmalarından da halkımız nasibini zam olarak almaktadır. Eskiden fiyat artışlarının gerekçesi olarak döviz fiyatlarındaki artış gösterilirdi. Uzunca bir süreden beri döviz fiyatlarında herhangi bir artış olmamasına rağmen bu zamların gerekçesi nedir?

Gelen son zamla birlikte BOTAŞ yıl içerisinde, doğalgaz satış fiyatlarını konutlar ve küçük sanayi için yüzde 17,8 büyük sanayi için yüzde 45, elektrik üretim santralları için yüzde 67,5 oranında arttırmıştır. Doğalgaz zamları sanayide de büyük ölçekte enerji parametresi olduğu için bu zam sanayi ürünlerine de yansıyacak, tepeden tırnağa her şeye zam gelecektir. Yine aynı şekilde elektrik üretiminin yaklaşık % 30`unun doğalgazla karşılanması sonucu bu zamlardan sonra elektrik fiyatlarında da çok yakında fahiş bir  artış kaçınılmaz olacaktır.

Bu olumsuz gidişi durdurabilmek için öncelik ve ağırlığın dışa bağımlılığı artıran, ithalat faturasını yükselten enerji tercihlerinden uzak durulması, doğalgazdaki KDV ve ÖTV oranlarının düşürülmesi, elektrik üretiminde öncelik ve ağırlığın dışa bağımlılığı artıran, ithalat faturasını yükselten doğal gaza değil yerli ve yenilenebilir kaynaklara verilmesi ve belli bir oranın altında doğal gaz ve elektrik tüketiminin halka ücretsiz arz edilmesi ve zamları, kamu ve bütçe açıklarını gideren bir can simidi olarak görmekten vazgeçilmesi ile mümkündür. 

Dr. Ali UĞURLU

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Başkanı  

Okunma Sayısı: 424

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME