KMO

YANLIŞ KARARDAN DERHAL DÖNÜLMELİ, ÜNİVERSİTELER YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAMALIDIR...

    Yayına Giriş Tarihi: 20.02.2023  Güncellenme Zamanı: 20.02.2023 18:22:59  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 20.02.2023 16:16:38

Üniversite sadece derslik ve derslerden ibaret değildir. Üniversite kenttir, kampüstür, yurttur, ev arkadaşlığıdır, kütüphanedir, yemekhanedir, birey olmaktır, günlük yaşamını bağımsız sürdürebilmektir, öğretim elemanları, öğrenciler velhasıl gençliktir.

Başta tıp, mühendislik vb. uygulamalı bilim dallarında yüz yüze eğitim zorunluluktur. Odamızın üyeleri olan Kimya Mühendisliği, Biyomühendislik, Polimer Mühendisliği, Biyoproses Mühendisliği, Genetik ve Biyomühendislik öğrencilerinin laboratuvar derslerini uygulamalı olarak görmesi, bu bölümlerin eğitiminin olmazsa olmazıdır.

Depremzedeleri yurtlara yerleştirme bahanesi ile depremden etkilenen iller dışında eğitime ara verilmesi ve uzaktan eğitime geçilmesi kabul edilemez. Bu karar ile öğrencilerin yurtlardan çıkarılması ve uzaktan eğitime geçilmesi öngörülemeyen yeni mağduriyetler yaratacaktır. Ailesi depremzede olup başka illerde okuyan öğrencilerin yurtlardan çıkarıldıklarında uzaktan eğitim için dahi olanakları kısıtlı kalacaktır. Sadece yurtlarda kalan değil pansiyonda öğrenci evinde vb. kalan öğrenciler uzaktan eğitim sebebiyle buralardan ayrılmak durumunda kalacaklar ve konuşulduğu üzere dönem ortasında karar değişirse Nisan ayında tekrar pansiyon / ev arayacaklardır. Depremzedeler için birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Bu amaçla yurtlar değil, büyük kentlerdeki kamu misafirhaneleri, oteller ve boş TOKİ konutları vb. tahsis edilmelidir.

Depremden etkilenen tüm öğrencilere yatay geçiş kolaylığı ve/veya kendi üniversiteleri açılıncaya kadar istedikleri kent ve üniversitelerinde misafir öğrencilik olanağı sağlanmalıdır. Covid-19 pandemisi sebebiyle 2 yıl boyunca uzaktan eğitim almak zorunda kalan ve hali hazırda bu durumun sıkıntısını yaşayan öğrenciler bir dönem daha okuldan uzak kalmamalıdır. Onlar bizim geleceğimiz.

#ÜniversitelerAçılmalıdır

#UzaktanDeğilYüzyüzeEğitim

#TurizmDeğilÜniversite

#GençlikGeleceğimizdir 

Okunma Sayısı: 272

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME