KMO

DEPREMLER KAÇINILMAZ, DOĞA İLE UYUMLU YAŞAM ALANLARI ŞART

    Yayına Giriş Tarihi: 28.03.2023  Güncellenme Zamanı: 28.03.2023 10:20:09  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.03.2023 10:19:03

Ülkemizde yaşanan son deprem, etkilenen iller ve ardından yaşananlar nedeniyle hepimizi çok etkiledi. Konu, yer seçiminden başlayıp, yapının son kullanımına dek olan tüm evrelerini ele alan, bütüncül bir yaşam döngüsü çözümlemesini öncelikle ve vazgeçilmez olarak önümüze getirmiştir.

Bir yapının proje aşamasında, toplumsal gereksinimleri kısa, orta ve uzun vadede, nitel ve nicel olarak gözeten bir yaklaşım ele alınmalıdır. Yer seçimi (bölgesel ve zemin uygunluğu) ve yapı türü (konut, hastane, okul, sanayi, ticaret, yol, köprü) teknik olarak titizlikle alınması gereken kararlardır. Yapı türüne uygun yapı malzemelerinin seçimi ve yapının imalatı süreci ise projenin hedeflerine uygun bir biçimde gerçekleştirilmesi için ayrı, ayrı öneme sahip süreçlerdir. Yeni binalar, Bilim ve Yapı teknolojileri alanındaki en yeni gelişmelerin/deneyimsel birikimlerin yol göstericiliğinde, inşaa edilmelidir. Çağdaş ülkelerdeki depremlerin yıkıcılığı ve zararları da göz önüne alınarak, malzeme seçimi yapılmalıdır. Proje yönetimi, uygun malzeme(deneyimlenmiş), uzman insanlar ve bilimsel esaslar zemininde sürdürülmelidir.

Yapı malzemelerinin ve yapıların üretiminde, malzeme üreticileri, beton hazırlama tesisleri ve yapı firmaları üretim kesimini oluştururken, yasal düzenlemeler ve denetim kesimi ise ilgili bakanlıklar, yerel yönetimler, yapı denetim firmaları, zemin ve yapı malzemesi test kuruluşlarından oluşmaktadır. Bu yapıların kullanıcılarının, doğa ile uyumlu sağlıklı bir yaşam alanına sahip olması için çaba gösteren taraflar da meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıdır.   

TMMOB, Türkiye`de deprem gerçeğini, ilgili odalarının tekil ve bütüncül raporları ile yapılan yanlışları, alınması gereken önlemleri kamuoyunun gözleri önüne sermiştir. Gün, dünden daha örgütlü ve çoklu disiplin yaklaşımına uygun bütüncül, birlikte çalışma günüdür.

İlgili merkezi kuruluşları ve yerel yönetimleri, doğa ile uyumlu yaşam alanları yaratmak için TMMOB ile birlikte bütüncül çözümler üretmeye davet ediyoruz. 

KMO YÖNETİM KURULU 

Okunma Sayısı: 140

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME